Tokat'ta öğrenciden yat imalatı

  • Giriş : 27.08.2006 / 00:00:00

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nde iki öğrenci, maket gemi yapma hobilerini geliştirerek 8 metre uzunluğunda gerçek yat yaptılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İşletme 3. sınıf öğrencisi Oğuz Çevik ve Fizik öğrencisi Ahmet Tekin, hobi olarak yaptıkları maket gemi işini artık profesyonelleştirdi. Küçük yaşlardan beri maket gemi yapan Oğuz Çevik'in hayali bir gün bir yat yapmaktı. Trabzonlu Oğuz, memleketinde yatı yapmak istedi, ancak kısıtlı imkânlardan dolayı fırsat bulamadı. Oğuz, 4 yıl önce üniversite okumak için geldiği Tokat'ta hayalini gerçekleştirmek için kolları sıvadı. Hayalini ev arkadaşı Ahmet Tekin ile paylaşan Oğuz, arkadaşından da destek gördü. Oğuz ve Ahmet uzun uğraşlar sonucu kirada kaldıkları evin önünde 8 metre uzunluğunda yat yaptı.

Üniversiteli ustalar, bir sorunu da göz ardı etmedi. Oğuz ve Ahmet, Tokat'ta deniz olmadığı için yatı, en yakın denizi olan Ordu'ya, Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethi sırasında kullandığı yöntemlerle taşıyacaklarını iddia ediyorlar.

Arkadaşları arasında "Kaptan" olarak adlandırılan Oğuz, teknelere olan merakı nedeniyle böyle bir maceraya atıldığını söylüyor. Oğuz, şunları aktardı; "Ben Trabzonluyum. Hobilerimin arasında maket gemi yapmak var. Babam küçüklükten beri maket gemi yapıyordu. Artık bu merak bana babamdan mı, yoksa Karadeniz'de yaşayan insanların teknelere olan merakından mı geçti, bilmiyorum. Şu anda kendi evimizin önünde büyük bir yat yaptık. Babamın bana destek vermesi beni çok umutlandırdı. Yetkililerden hiç kimse bana yardım etmedi. Ama Rektör Prof. Dr. Zehra Seyfikli hocam şahsi olarak bu projeye maddi destek verdi. Apartman sakinleri ve birkaç sanayi esnafından da maddi destek gördüm. Onlara çok teşekkür ederim. Yatı 1 haftada tamamladıktan sonra Tokat'ın Almus ilçesindeki barajda deneyeceğiz. Sonra da Ordu'nun Ünye ilçesinde denize indireceğiz."

Oğuz, yatı denize indirme yöntemlerini de şöyle anlattı; "Yatı denize bırakırken tedbirimizi alacağız. Kovayla yata su döküyorum. Bunu, çaktığımız tahtaların şişmesi ve denizde su almaması için yapıyoruz. Bildiğiniz gibi Tokat'a en yakın deniz Ordu'da. Yatı oraya götüremediğimiz için kendi imkânlarımızla sulama yapıyoruz. Yapmazsak yatı denize bıraktığımızda batar. Ayrıca Fizikçi arkadaşım Ahmet ile yeni motor ürettik. Yatın motoru bilinenlerden farklı. Normalde pervane itiş sistemiyle çalışır, ama biz hava itiş sistemi icat etti. Bu sistemle hem az yakıt harcanacak, hem de motor düzenli çalışacak."

Yatı taşıma işini de düşündüklerini ifade eden genç ustalar, "Tokat'ta deniz yok, ama biz bunu da düşündük. Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethederken gemileri nasıl kızaklarla taşıdıysa, biz de yatı denize götürürken kızaklarla taşıyacağız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious