TOKİ, Ankara'da 450 gecekonduyu yıkıyor

  • Giriş : 23.07.2008 / 18:11:00

Aktaş-TOKİ toplu konutlarının ikinci etabı kapsamında yaklaşık 450 gecekondunun yıkımı başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, yaptığı yazılı açıklamada, 95 bin 900 metrekarelik alanda yaklaşık 450 gecekondunun yıkılacağını ve vatandaşlara tebligatların çok önce yapılarak, taşınmaları için gereken sürenin tanındığını belirtti.

İmzalanan protokol uyarınca Gültepe Mahallesi'nde (Çinçin) daha önce 2006 yılında inşa edilen Aktaş-TOKİ Toplu Konutlarının 2. etap inşaatlarının başlayacağını kaydeden Tiryaki, alanda 1280 dairelik bir toplu konut projesi yürütüleceğini ve bölgeye bir karakol, idare için tesis binası, hanımlar lokali ve kreş olan bir sosyal tesis ile ticaret merkezinin yapılacağını bildirdi.

Yıkımlarda vatandaşların mağdur edilmemesi için hassasiyet gösterildiğini vurgulayan Tiryaki, şunları kaydetti:

''TOKİ'yle protokol yapıp bu mahalleleri kentsel dönüşüm projesine dahil etmeseydik buraya müteahhit girmezdi. Çünkü müteahhit iş yapacağı yerin sosyal çevresine de dikkat ediyor. Bakın burası şehrin merkezi. Kızılay'a, Ulus'a, Cebeci'ye 10 dakika mesafede. Ulaşım sorunu yok, imar sorunu yok ama hala gecekondu bölgesi. Neden? Çünkü müteahhitler bölgenin sosyo-ekonomik seviyesinin düşük olduğunu biliyorlar. Altındağ'daki pek çok gecekondu mahallesi iki buçuk yıl içinde tam bir dönüşüm yaşadı. İmar yolları açıldı, modern yapılaşma başladı. Güneşevler'e, Hasköy'e, Çamlık'a, Karapürçek'e gidin bir bakın. Oralar da gecekondu semtleriydi, üstelik aralarında şehrin neredeyse öbür ucunda olan da var. Ama yapılaşma o kadar hızlı ki. Çünkü sosyal çevre özel girişimcinin bina yapmasına müsait. Devlet eliyle müdahale edilip, sosyal kent dokusuna katılmasaydı burası önümüzdeki 50 yılda da aynı şekilde kalırdı.''

TOKİ'yle imzalanan protokol gereğince, gecekondu sahiplerinin inşa edilen toplu konutlardan daire alacağını bildiren Tiryaki, hak sahiplerinin tapularında belirtilen metrekareler üzerinden yapılacak bir hesaplamayla ev sahibi olacaklarını kaydetti.

Aradaki farkın, 10 ya da 15 yıl gibi çok uzun vadede ve düşük miktarlarda, sıkıntıya girmeden, kira öder gibi ödeneceğini ifade eden Tiryaki, gecekondusu yıkılan vatandaşların en fazla bir buçuk yıl sıkıntı çekeceklerini, daha sonra kendi evlerine geçeceklerini belirtti.

Toplumun sosyo-ekonomik bakımdan yüksek tabakalarının ilçeye taşınmasını ve ev almalarını istediklerini belirten Tiryaki, böylece bölgenin kültürel ve sosyal çehresinin olumlu yönde değişeceğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*