TOKİ, Halkalı konutları satışa çıkıyor

  • Giriş : 08.04.2007 / 00:00:00

Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) Halkalı'da 1200 konutu kapsayan satış kampanyasından 200 milyon YTL gelir beklendiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TOKİ Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, Halkalı'daki TOKİ satış ofisini ziyaret etti.

Bayraktar'ın ziyareti sırasında TOKİ yetkilileri tarafından gazetecilere yapılan açıklamada, TOKİ'nin özellikle kentsel dönüşüm projeleri için çok ciddi kaynağa ihtiyacı olduğu ve kaynak yaratılırken bunun hasılat paylaşımı projeleri, satılan konutların peşinatları ve taksitlerle sağlandığı hatırlatılarak şöyle denildi:

'Ama zaman zaman köprü kredilere ihtiyacımız oluyor. Şu anda sattığımız konutlardan ve hasılat paylaşımı projelerinden gelecek olan paramızın portföyü 8 milyar YTL civarında. Bunu ya tahvil yapıp satmak ya da kredi almak suretiyle paraya çevirmek lazım. Oysa biz sosyal devletin bir kurumu olma gereği bunu vatandaştan karşılamayı düşündük. Halkalı'da, bankadan veya diğer finans kurumlarından kredi alarak maliyetleri şişirmek yerine, vatandaşlara yüzde 25 tenzilat yapmak suretiyle emsallerine göre fiyatları çok daha cazip hale getirip gelir elde etmek suretiyle bunu yapmak istedik. Böylelikle hem vatandaş kazanacak, hem de TOKİ'nin kasasına para girecek.'' TOKİ'nin 2007 yılı sonuna kadar 250 bin konut rakamını hedeflediği ve bu hedefin yakalandığı belirtilirken, önümüzdeki döneme ilişkin 500 bin konut yapımının planlandığı ve bunun büyük çoğunluğunun yoksul, alt gelir grubu ve orta gelir grubuna yönelik sosyal konutlar, kentsel yenilemeler, gecekondu dönüşümleri ile tarihi dokunun yenilenmesi ve yöresel mimariye ağırlık verme çalışmalarından oluşacağı kaydedildi.

TOKİ'nin bu işleri kendi kaynağını üreterek yapma arzusunda olduğu belirtilerek, ''Çok daha ciddi şekilde sıcak paraya ihtiyacımız var. Bu doğrultuda Halkalı'da elimizdeki konutların 1200 tanesini Garanti Bankası ile anlaşarak satışa çıkardık. 1,5-2 ay sürecek bu kampanya ile TOKİ'nin kasasına yaklaşık 200 milyon YTL girmesini bekliyoruz. Bu konutlardan 430 tanesi için para yatırıldı, 700'e yakını için de opsiyon alınmış durumda'' denildi.

Bu arada, Ankara Turkuaz Vadisi'nde 300 konutun ve Adapazarı Ayçiçeği Vadisi'nde yaklaşık 900 konutun aynı kampanya ile satılacağı bildirildi.

TOKİ ve Garanti Bankasının işbirliğiyle gerçekleştirilen kampanyada YTL kredilerde yüzde 1,48, dövize endeksli kredilerde ise yüzde 0,42'den başlayan faiz ve 240 aya varan vade seçenekleri sunuluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious