TOKİ, Seyrantepe kararını verdi

TOKİ, Seyrantepe kararını verdi.14875
  • Giriş : 27.05.2009 / 10:11:00

TOKİ en büyük gelir paylaşımı projelerinden biri olan 'Seyrantepe Spor Kompleksi Projesi'nde, inşaatta yaşanan gecikmeler nedeniyle ihalenin iptal süreci başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


TOKİ, inşaatta yaşanan gecikmeler nedeniyle, ihaleyi üstlenen firma olan Eren Talu Mimarlık'a dün ihtar çekti.

TOKİ Başkan Yardımcısı Ercan Tıraş, şantiyenin 1 aydır durduğunu belirterek, ''İşin bir an önce bitmesini istiyoruz. Daha fazla gecikmesini istemiyoruz. Biz firmaya, kredi ve finansman konusunda her türlü kolaylığı sağladık ve süre uzatımı da verdik. Artık daha fazla gecikmeyi göze alamayız.'' dedi.

Zaman, 14 Mayıs'ta "Bilirkişi raporu Galatasaray Üniversitesi'nden alınınca Aslantepe'nin kredisi rötar yaptı" başlığıyla projede yaşanan sıkıntıları gündeme getirmişti. Aslantepe Stadı'nın inşaatının bitirilmesini sağlayacak 120 milyon TL'lik kredi için TOKİ'nin kefil olma girişiminin zora girdiğini, krediyi verecek olan Halk Bankası, TOKİ'nin mevzuatlarına göre krediye kefil olup olamayacağına karar veremediğini duyurmuştu. Dün çekilenin ikinci ihtar olduğunu belirten Tıraş, buna göre firmanın 1 ay içinde cevap vermesi gerektiğini vurguladı.

Firmanın vereceği yanıtın uygun bulunmaması halinde TOKİ'nin ihaleyi iptal edebileceğini anlatan Tıraş, "Genellikle iş yapılırken müteahhit değiştirmek istemeyiz. Ancak iş yapılamadığına göre ihaleyi iptal etmek durumunda kalabiliriz. Biz şimdiye kadar kefalet dahil firmaya bir sürü kolaylık sağladık. Ama garantörlük istedi. Bunu veremeyiz. Eğer yapacaksa yapsın, yapamazsa kenara çekilsin." dedi. Böyle bir durum karşısında davet usulü ile yeni ihale yapacaklarını anlatan Tıraş, "Öncelikli hedefimiz işi piyasaya yaptırmak, ama talipli çıkmaması halinde, TOKİ olarak bu projeyi, oturur biz bitiririz." şeklinde konuştu. Tıraş, ihaleye şaibe karışmaması için basında yer alan haberler nedeniyle Ağaoğlu şirketinin ihaleye katılmasının uygun olmayacağına işaret etti.

TOKİ tarafından 2007 yılı Ağustos ayında ihalesi yapılan Seyrantepe Spor Kompleksi'nin iş bitim tarihi 13 Ekim 2009 olarak belirlenmişti.

Zaman

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*