TOKİ, yabancılara da konut yapmaya başlayacak

TOKİ, yabancılara da konut yapmaya başlayacak.20267
  • Giriş : 27.04.2008 / 21:13:00
  • Güncelleme : 27.04.2008 / 20:45:24

Yabancılara mülk satışı durdu ama TOKİ, sahil yerleşkelerine yabancılara ev yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anayasa Mahkemesinin yabancılara yönelik mülk satışının durdurulmasına yol açan kararı konusunda yeni mevzuat hazırlıkları sürerken, “İspanya Modeli” kapsamında, yabancılara sahil kentlerinde konut ve tatil köyü yapılıp satılmasına ilişkin proje hızla ilerliyor.

Yabancılara satmak amacıyla proje uygulanacak arazilerin Toplu Konut İdaresi'ne (TOKİ) devrine ilişkin karar, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan tarafından onaylandı. İlk aşamada Antalya-Finike ve Didim, Aydın-Kuşadası, Muğla-Bodrum, İzmir Konak-Mersinli ve Çeşme'de yapılacak konutların satış gelirini, TOKİ ve Maliye Bakanlığı yüzde 50-50 paylaşacak.

AA muhabirinin Maliye Bakanlığı ve TOKİ yetkililerinden edindiği bilgiye göre, Anayasa Mahkemesinin yabancılara mülk satışına ilişkin düzeltme kararına istinaden yeni kanunun çıkarılmasından sonra, bu projeler başlatılacak.

Proje uyarınca, hazineden her hangi bir bedel ödenmeden alınan araziler üzerine, yabancılara satış amacıyla konut, villa veya tatil köyü benzeri konut projeleri yapılacak. Söz konusu konutların satışından elde edilecek kar da Maliye ve TOKİ arasında yarı yarıya paylaşılacak.

TOKİ Başkanı Bayraktar, uygulamada en çok gelir paylaşımı yönteminin kullanılacağını belirtirken, “Öncelikle Antalya-Finike, Didim, Aydın-Kuşadası, Muğla-Bodrum, İzmir Konak-Mersinl ve Çeşme'de deneme uygulamaları yapacağız. Arsalar hazır, yasal düzenleme bekleniyor. Uzun vadede 20 milyar dolarlık gelir beklenen bir proje. Önce bir deneme yapacağız sonra genişleteceğiz” dedi.

Bayraktar, yabancılara satışın, peşin veya taksitli olabileceğini, 7-8 yıla kadar vade uygulanabileceğini kaydetti.

PROTOKOL MART'TA İMZALANMIŞTI

Yabancılara yönelik mülk satışında “İspanya modelinin” Türkiye'de hayata geçirilmesine dönük protokol, Maliye Bakanlığı ile TOKİ arasında bu yıl Mart ayında imzalanmıştı.

Protokole göre, Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından TOKİ'ye bedelsiz devredilen Hazine taşınmazları üzerinde, idare tarafından “arsa karşılığı gelir paylaşımı” yoluyla, villa kentler ve tatil köyleri inşa ettirilecek.
TOKİ, söz konusu yöntemle ihale edilecek arazi ve arsaları, Milli Emlak Genel Müdürlüğünden talep edecek. Devralınan taşınmazlar üzerinde yapılacak olan işin ihalesi de, “Satış, Devir, İntikal, Kiraya Verme, Trampa, Sınırlı Ayni Hak Tesisi ve Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İhale Yönetmeliği” hükümlerine göre gerçekleştirilecek.

İşin projelendirilmesi, süresi ve ödemeler, sözleşme hükümlerine göre yürütülecek. İşin takibinden de TOKİ sorumlu olacak.

TOKİ tarafından yapılacak olan arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı ihalesi sonucunda, teklif edilen İdare Payı Gelirinin yüzde 50'si, TOKİ'nin hesaplarına yatırıldığı günü takip eden 15 gün içinde Milli Emlak Genel Müdürlüğüne aktarılacak.

Yüklenici tarafından vadesinde ödeme yapılmaması nedeniyle TOKİ'nin faiz, gecikme zammı veya diğer adlar altında uyguladığı cezaların yüzde 50'si de aynı şekilde bu Genel Müdürlüğe intikal ettirilecek. Satışların vadeli olması halinde ise 15 günlük süre, tutarın TOKİ hesabına geçmesinden sonra başlayacak.

MALİYEYE DE SATIŞ RAPORU

Satışların başlamasını takiben, yüklenici tarafından düzenlenecek ve TOKİ'ye verilecek satış raporlarının bir örneği Milli Emlak Genel Müdürlüğüne de gönderilecek. Protokol uyarınca, TOKİ tarafından talep edilen taşınmazlardan, ilgili mevzuatı gereğince devrinde sakınca bulunmayanların devrini bizzat Milli Emlak Genel Müdürlüğü yapacak.

5 YILDIZLI OTELCİLİK HİZMETİ

Maliye Bakanı Unakıtan'ın bu ülkede yaptığı incelemelerin ardından Türkiye'de de hayata geçirilmesini istediği İspanya modeli, Maliye Bakanlığı ve TOKİ arasında imzalanan bu protokol ile hayata geçirilecek.
Protokol çerçevesinde Çanakkale'den Mersin'e kadar olan sahil bandı ve kaplıcaların bulunduğu yörelerde, yabancılar için villa kentler ve tatil köyleri inşa edilecek. TOKİ, Maliye Bakanlığının da yardımıyla bu yörelerde yabancılar için ikinci konut yaptırılacak arazileri belirleyecek. Ardından da buralar bedelsiz olarak hemen TOKİ'ye devredilecek.

TOKİ, söz konusu yerlerde, hasılat paylaşımı yöntemiyle ihaleye çıkacak. İnşa aşaması ile birlikte ikinci konut niteliğindeki bu yerler yurt dışında pazarlanmaya başlanacak. Satışlar, doğrudan mülk ya da devre mülk satışı şeklinde olacak. Buralarda kiralama yapılmayacak.

Villa kent ve tatil köylerinin satış gelirleri, önce TOKİ'nin hesabına girecek. Yüzde 50'lik Maliye payı da, 15 gün içinde bu kurumun hesabına aktarılacak.

TOKİ'nin düşündüğü modelde, Antalya, Muğla, Aydın, Fethiye ve Mersin'e kadar olan sahil bandında inşa edilecek villa kent ve tatil köyleri, az katlı binalardan oluşacak. Buralar, tenis kortları, golf sahaları, yeşil alanlar, yürüyüş parkurları, sağlık tesisleri, alışveriş merkezleri ve diğer sosyal tesislerle donatılacak. Özel sektör eliyle işletilecek bu yerlerde, hak sahiplerine 5 yıldızlı otelcilik hizmeti sunulacak. Villa kentler ve tatil köyleri kurulurken, kıyıların tahrip edilmemesi ve yeşil dokuya zarar verilmemesine de özen gösterilecek.

İSPANYOL FİRMALARI DA İLGİLENİYOR

Maliye Bakanlığı yetkilileri, yapılan araştırmalarda, yabancıların, altyapısı hazır ve havaalanlarına yakın yerlerde inşa edilecek ikinci konutları tercih ettiklerinin belirlendiğini söylediler.

Bu çerçevede, villa kent ve tatil köylerinin sahil bandında bu özellikleri taşıyan, ancak ileride kendileri de yeni bir cazibe merkezi olabilecek araziler üzerinde kurulacağını kaydeden yetkililer, sistemle ilgili şu bilgileri verdiler:
“İspanya'da özellikle Malaga bölgesi, neredeyse tümüyle ikinci konutlara ayrılmış. 50 metre karelik yerler 300 bin avroya, 70-80 metre karelik yerler 400-450 bin avroya satılıyor. Bu ülkede 1,5-2 milyon metre karelik alan üzerine, yabancılar için hastanesinden alışveriş merkezine kadar her şeyi olan mini kentler kurulmuş. Maket üzerinden satış yapılıyor.”
Yetkililer, proje ile İspanyol firmaları dahil, çok sayıda yabancı firmanın ilgilendiğini belirttiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious