TOKİ, yuvalara kamera sistemi kuracak

TOKİ, yuvalara kamera sistemi kuracak.16158
  • Giriş : 05.11.2008 / 14:43:00

Toplu Konut İdaresi tarafından kimsesiz çocuklar için yaptırılmakta olan 'sevgi evleri' ve 'engelsiz yaşam merkezleri'ne kameralı denetim ve güvenlik sistemi kurulacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kurumdan yapılan açıklamaya göre, ''çocukların olumsuz ve keyfi davranışlara maruz kalmasını önlemek'' amacıyla ''sevgi evleri'' ve ''engelsiz yaşam merkezleri''ne, CCTV adı verilen kamera ve güvenlik sistemi yerleştirilecek.

Bina ana girişi, katlar, mutfak, asansörler, holler, otopark, ortak kullanım alanları ve bina çevresini izleyecek şekilde konumlandırılacak kameralar sayesinde, 24 saat görüntüler kayıt altına alınacak ve arşivlenecek.

TOKİ ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu arasında 2006 yılında imzalanan anlaşma çerçevesinde yürütülen proje, son aşamasına geldi.
Çocukları yurt ve koğuş ortamından çıkararak aile ortamının sıcaklığına kavuşturmayı hedefleyen proje kapsamında, Bilecik, Karaman, Kırşehir, Ankara (2), Adana, Ağrı, Çankırı, Gaziantep, Kütahya, Malatya, Yalova ile Yozgat'ta 178 binadan oluşan 12 adet 'Sevgi Evi' inşa ediliyor.

Ankara, Bursa, Hatay, İstanbul, Kars, Kırşehir, Sinop, Şanlıurfa, Uşak ve Van'da da 159 binadan meydana gelen 10 Engelsiz Yaşam Merkezi kuruluyor.

PROJE

Sevgi Evleri, 10-12 çocuğun, yaş gruplarına uygun şekilde gruplanarak, aile ortamına uygun şekilde yaşamlarını sürdürebileceği küçük müstakil binalar ile içinde idari birimler, sağlık ünitesi, hobi odaları ve çok amaçlı salonun yer aldığı bir ortak kullanım binasından oluşan, etrafı çevrili ve girişi kontrollü komplekslerden meydana geliyor.

Engelsiz Yaşam Merkezleri ise ailesinin yanında bakımı mümkün olmayan engelli çocuklara yatılı hizmet, bakım ve rehabilitasyon sunuyor. 3'er kişilik 4 adet yatak odası, oturma odası, mutfak, yemekhane, banyo, tuvalet ve personel odasından oluşan tek katlı müstakil ve korunaklı bahçeleri olan evlerden oluşan bu merkezlerde, içinde iş-uğraş atölyeleri, sağlık ve eğitim birimleri, idari bürolar, fizyoterapi havuzu ve çok amaçlı salonun yer aldığı bir adet ortak kullanım binası da bulunuyor.

TOKİ'nin yetişkinlere yönelik benzer çalışmalar yürüttüğü belirtilen açıklamada,yaşlılar için huzurevi ile toplumsal değişime ayak uyduramayan aileler için toplum merkezleri, bedensel ve ruhsal engelleri yüzünden topluma uyum sağlayamayanlar için ise rehabilitasyon merkezlerinin inşa edildiği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*