TOKİ adına kat karşılığı arsa dolandırıcılığı

TOKİ adına kat karşılığı arsa dolandırıcılığı.14221
  • Giriş : 29.03.2008 / 12:15:00
  • Güncelleme : 29.03.2008 / 12:51:51

Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ), Gölbaşı'nda toplu konut alanı olarak belirlenen mevkide ''kat karşılığı arsa toplaması'', bu durumdan rant elde etmeye çalışan bazı gayrimenkul firmalarını harekete geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu bölgede arsası bulunan bazı emlak firmaları, TOKİ'nin kat karşılığı arsa toplama uygulamasını kullanarak vatandaşlara, ''konut satışı yapıyormuş gibi arsa satmaya'' çalışıyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, geçen yıl Gölbaşı Örencik mevkinde toplu konut uygulaması başlatan TOKİ, uygulama alanını genişletmeye karar verdi. Hazine'den tahsis edilen alanda 2 bin konut projelendirilirken, uygulama alanının genişletilmesi için özel şahıslardan da arsa temin edilmesi yoluna gidildi. Buna göre, bölgede 500 metrekareden büyük ve uygun bulunan araziler, arazi kullanım alanı dikkate alınarak yüzde 18 kat karşılığı alınıyor. Bunun için arazi sahipleri ile anlaşılması gerekiyor. TOKİ, anlaştığı arazilere istinaden vatandaşa konut vermeyi-satmayı öngörüyor.

-TOKİ ADIYLA RANT FIRSATÇILIĞI-

Öte yandan, TOKİ'nin bu uygulamasını fırsat bilen bazı emlak firmaları ise vatandaşlara konut satıyormuş gibi arsa satmaya çalışıyor. Bazı gazetelere konutların nitelikleri ve ödeme şartlarına ilişkin bilgilerin yer aldığı ilanlar veren firmaları arayan vatandaşlar, konut değil aslında arsa satıldığını öğreniyor. Bu emlak firmasından arsayı alan vatandaşlar, arsaları ancak TOKİ kat karşılığı almayı kabul ederse konut sahibi olabilecekler. Bu nedenle vatandaşların, TOKİ'nin bölgede uyguladığı projelerdeki konut ve ödeme bilgileri ile müşteri toplamaya çalışan bu gayrimenkul firmalarına karşı uyanık olmaları gerekiyor. TOKİ yetkilileri ise kat karşılığı arsa topladıklarını ancak ''TOKİ'nin her önerilen arsayı alacağına'' dair bir garantinin olmadığına dikkati çektiler. Arsaların TOKİ tarafından uygun bulunması halinde alınabileceğini vurgulayan yetkililer, vatandaşları bu gerçeği bilerek alım-satım yapmaları konusunda uyardılar. Yetkililer, ''''Bizim her arsayı almak gibi bir durumumuz yok, vatandaşlar arsayı alırken, konut almayı garanti olarak görmesinler'' dediler.

TOKİ, Gölbaşı-Örencik'te, bazı kamu kurum ve kuruluşlarından gelen örgütlü talepleri karşılamak üzere şimdiye kadar 2 bin konut projelendirdi. Diğer taraftan, TOKİ'nin bölgede toplu konut projesi başlatmasının ardından, çevredeki arsaların değerinin hızla arttığı belirtiliyor. Halen TOKİ'nin arsaların metrekaresini 75-95 YTL'den alırken, ''TOKİ'den konut vaadi'' ile arsa satmaya çalışan firmaların arsaların metrakeresi için 125 YTL istediğine dikkat çekiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious