TOKİ artık ihaleyi 'beğendiği' müteahhide verecek

TOKİ artık ihaleyi 'beğendiği' müteahhide verecek.10840
  • Giriş : 25.12.2007 / 15:15:00

TOKİ, artık iş vereceği müteahhitler konusunda Kamu İhale Kanunu'na rağmen daha “seçici” davranacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Kamu İhale Yasası gereği, en yüksek kırımı veren firmalara ihaleyi vermek durumunda kaldıklarını, bu nedenle bazı sorunlar yaşadıklarını belirtti.

Son iki yıldır, inşaat sektöründe yaşanan fiyat artışları nedeniyle idare olarak müteahhitleri ekonomik olarak rahatlatmak için önemli kolaylıklar sağladıklarını, hak edişlerini de günü gününe ödediklerini anlatan Bayraktar, ancak, buna rağmen, “işine sahip çıkmayan” müteahhitlerle sorun yaşadıklarını kaydetti.

Müteahhitlerden kaynaklanan sorunlar nedeniyle TOKİ'nin vatandaşlar karşısında zor duruma düştüğünü, TOKİ'ye ve devlete olan güvenin zedelendiğini belirten Bayraktar, son olarak müteahhitten parasını alamadığı için TOKİ önünde eylem yapan işçiler nedeniyle de haksız bir konuma düştüklerine işaret etti. TOKİ'nin yürütülen projeler nedeniyle müteahhitler için de bir okul haline geldiğini vurgulayan Bayraktar, son iki yıldır iş yapılan 400 müteahhidi değerlendirerek bunlara puan verdiklerini hatırlatarak, şunları söyledi:

“2008 yılı kalite yılı olacak. Müteahhit seçimine ağırlık vereceğiz. İhale yasası değişmese bile, bizden ihale kazandığı halde, bu işi yapamayacağını düşündüğümüz firmaya biz ihaleyi vermeyeceğiz. İsterse ihaleyi 10 sefer kazansın, vermeyeceğiz, gerektiğinde işi iptal edeceğiz. İstemediğimiz, bu işi yapamayacağına inandığımız bir müteahhite iş vermeyeceğiz.”

TOKİ, son iki yıldır, şimdiye kadar iş verdiği müteahhitleri, “iş yapma becerileri, imalatın kalitesi, işin zamanlaması, resmi kurumlar nezdinde işin takibi, piyasaya borç ödemeleri, icra-haciz durumu, taşeron-işçi alacakları konusundaki tutumu, inşaat sonrası meydana gelebilecek şikayetlerin giderilmesi konusundaki tutumu” gibi kriterlerle değerlendirerek, “Yüklenici Listesi” adı altında kitapçık bastırıyor. Firmaların “iş bitirme ve başarı” düzeylerine göre sıralandığı bu yılki kitapçığa göre, 22 firma, bir daha TOKİ'den iş alamayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious