TOKİ Ataköy ihalesini iptal etti

TOKİ Ataköy ihalesini iptal etti.18089
  • Giriş : 31.08.2008 / 14:38:00

TOKİ, Ataköy sahil şeridindeki arsanın ihalesini bir kez daha iptal etti: Gerekirse arsayı satmayız.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Dünya Göz Hastanesi, Galleria Alışveriş Merkezinin de yer aldığı bölgede bulunan Ataköy sahil şeridindeki arsanın satışı için açtığı ve 4 Eylül'de yapılacak ihaleyi yine iptal etti.

Geçen yıl Mart ayında düzenlenen ilk ihalede, basında yer alan ''adrese teslim ihale'' yönündeki haberler üzerine, Başbakan'ın talimatı ile iptal edilirken, bu kez de aynı gerekçe ile TOKİ Başkanı Bayraktar ihaleyi iptal etme kararı aldı.

TOKİ Başkanı Bayraktar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Adrese teslim ihale yapıyormuşuz gibi gösteriliyor. Kamuoyunun vicdanını ikna edemezsek gerekirse arsayı satmayız'' dedi. Bayraktar, ''arsanın değeri 1 milyar YTL gibi'' rakam ifade edenlerin, hem ihaleye girmediğini, hem de bu sözlerle kamuoyunda şaibe yaratmak istediğini söyledi. Bu tür spekülasyonlar nedeniyle TOKİ'nin zan altında bırakılmak istendiğini kaydeden Bayraktar, kamuoyu vicdanını rahatlatmak, kurumu yıpratmamak için, bir çok teklif gelmesine karşın ihaleyi iptal etme kararı aldığını açıkladı.

İhaleye katılmak için şimdiye kadar 2'si yabancı 12 firmanın şartname aldığını bildiren Bayraktar, aslında arsanın bu haliyle satılmasında kanunen bir engel bulunmadığını vurguladı.

30 YILDA 66 MİLYON YTL KİRA GELİRİ YERİNE 60 MİLYAR YTL ARSA GELİRİ...

Satışa sunulan taşınmaz ile üzerinde yer alan kira geliri olan tesislerin rayiç değerinin saptanması hususunda Sermaye Piyasası Kurulu tarafından izinli ekspertiz şirketine yaptırılan değerleme sonucunda belirlenen bedel üzerinden ihaleye çıkıldığını belirten Bayraktar, şu bilgiyi verdi:

''Taşınmaz üzerinde yer alan tesislerin yıllık ortalama 2 milyon 200 bin YTL yıllık kira getirisini; kalan kira süresi olan 30 yıllık olarak düşündüğümüzde TOKİ yaklaşık 66 milyon YTL kira bedeli tahsil edebilecek. Oysa ihale muhammen bedel olan 450 milyon YTL;den gerçekleşse dahi, bu tutarın bugünkü güncel faizlerle 30 yıllık getirisi, yaklaşık 60 milyar YTL olur. Ortaya atılan şaibelerle, ihale engellenirken, aslında kamu ne kadar zarara uğratılıyor. Arsanın değerinin ifade edenler, ihaleye de katılmıyor. Ama kamu vicdanını yaralayacak ve kurumu yıpratacak açıklamalarını sürdürüyorlar.''

''İPTAL, KAMUNUN DA İDARENİN DE ZARARINA''

İhaleye katılmak için sadece tek firmanın değil 2'si yabancı 12 firmanın şartname aldığını vurgulayan Bayraktar, kaldı ki tek firmanın katılmasının da ihale açısından bir engel olmadığına dikkati çekti. Bayraktar ayrıca, ihaleden sonra ''gerekli rekabet ortamının sağlanamadığı kanaatine varılması durumunda'' TOKİ'nin satışı onaylayıp onaylamama konusunda takdir yetkisinin bulunduğunu hatırlattı.

Arazinin satışının durdurulması konusunda alt kiracı olan Dünya Göz Hastanesi San ve Tic. Ltd. Şti tarafından açılan davanın da hukuki dayanaktan yoksun olduğunu savunan TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, ''Taşınmazın satışı halinde bu şirketin halen devam etmekte olan kira sözleşmesinde değişiklik olmayacak. Dolayısıyla, herhangi bir menfaat ihlali olmamasına rağmen davanın açılması, TOKİ aleyhine kamuoyu oluşturmaya çalışılmasından başka bir niyet taşımıyor'' dedi.

Bayraktar, kaynak ihtiyacı içinde olmalarına karşın, idarenin daha fazla yıpratılmasını önlemek ve kamu vicdanını rahatsız etmemek için, ''idarenin ve kamunun zararına da olsa'' ihaleyi iptal ettiklerini söyledi.

İstanbul'un Bakırköy ilçesi, Zeytinlik mahallesinde Yap-İşlet-Devret modeli ile 2038 yılına kadar kirada bulunan, TOKİ mülkiyetindeki toplam 297 bin 567,50 metre kare yüz ölçümlü taşınmazın 139 bin 251 metre karelik bölümünün satışı için, 4 Eylül günü saat 14.00'de açık artırma yöntemiyle ihale yapılacaktı.

Marmara Denizi'nin kıyısında, hava alanına 3 dakika mesafedeki arazinin üzerinde, Galleria Alışveriş Merkezi, Sheraton Hotel, Dünya Göz Hastanesi, Benzin İstasyonu ve marina bulunuyor. Arazinin imarında, avm, hotel, apart hotel, restaurant, marina, yat kulübü, kongre merkezi, akaryakıt istasyonu, spor ve eğlence merkezi ve sağlık kulübü yapılarına izin verilebiliyor. Toplam inşaat alanı hakkı 183 bin 132 metre kare olan alanda, yaklaşık 100 bin metre kare kapalı alan inşaatı yapılabilecekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*