TOKİ Avrupa konutları satışları başladı

TOKİ Avrupa konutları satışları başladı.8936
  • Giriş : 23.05.2009 / 08:23:00

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, TOKİ'nin 58, 59 ve 60. hükümetler döneminde gerçekleştirdiği projelerin Türkiye'de yaşam kalitesini artırdığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bayraktar, Artaş Gün-Er Ortak Girişimi tarafından Atakent'te inşa edilecek 1108 konutluk Avrupa Konutları Atakent 2 Projesi'nin Çırağan Sarayı'nda düzenlenen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, bu çalışmanın öncelikle bir kentsel dönüşüm projesi olduğunu belirtti.

Daha önce polislerin oturduğu 82 bin metre karelik alanda 26 bloktan 630'a yakın daire bulunduğunu, şimdi ise buraya 14 bloktan 1108 daire inşa edileceğini ifade eden Bayraktar, polisler otururken söz konusu binaların depremden ciddi hasar gördüğünü hatırlattı. Polislere 630 daireye karşılık, 730 bitmiş konut verdiklerini anlatan Bayraktar, bu projeden TOKİ'nin belirli bir para kazanacağını kaydetti.

İstanbul'da gerçekleştirdikleri bu tip kaynak geliştirme projeleriyle Türkiye'nin diğer illerinde TOKİ projelerini uyguladıklarını ifade eden Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:

''TOKİ'nin 58, 59 ve 60. hükümetler döneminde gerçekleştirdiği projeler Türkiye'de yaşam kalitesini artırmıştır. TOKİ inşa standardını geliştirmiştir. TOKİ, finansal gelişmenin en yeni boyutunu ve en iyi teknolojiyi Türkiye'ye taşımaktadır. İnsanımızın yaşam kalitesini artırmada en güzel, en uygun malzemeleri kullanarak, inşaatları basitleştirip, kullanıma en uygun hale getiren bir konsept yakaladık. Müteahhitlerimizin de yaptığı çok güzel projeler var. İstanbul'u adım adım örerek çok güzel bir konuma getireceğiz.''

Bayraktar, Avrupa Konutları Atakent 2 Projesi'nin gerçekleştirildiği bölgede 35 bin konut bulunduğunu, 554 yataklı eğitim ve araştırma hastanesi yapıldığını, buraya ayrıca dünya ölçeğinde bir eğlence parkı yapılacağını ifade etti.

Erdoğan Bayraktar, ''İstanbul'da var olan 3 milyon konut ki, bunun 2 milyondan fazlasının oturma izni yok. Bu konutların yüzde 50'si depremsellik standartlarına haiz değil. Bunları etap etap değiştireceğiz. Başbakanımızın şemsiyesi altında İstanbul'u geliştirmeye devam edeceğiz'' diye konuştu.

-SÜLEYMAN ÇETİNSAYA-

Artaş Gün-Er Ortak Girişimi İcra Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya da sağlam, dayanıklı yaşam tarzını sattıklarını söyledi. Çetinsaya, 3 bin 200'e yakın personelle projelerini gerçekleştirdiklerini belirterek, Avrupa Konutları Atakent 2 Projesi'nin İstanbul'da hayata geçirdikleri 4. çalışma olduğunu anlattı.

Projenin toplam maliyetinin 160 trilyon lira olduğunu kaydeden Çetinsaya, projeden toplam 306 trilyon lira elde edileceğini, TOKİ'nin de bundan 106 trilyon lira alacağını söyledi.

Dairelerin metre karesinin 2 bin liradan satışa sunulduğunu, bugün itibariyle 180 dairenin kaporasının yatırıldığını ve 3 ay içinde satışların tamamlanacağını düşündüğünü söyleyen Çetinsaya, projeyi 16 ayda tamamlayacaklarını kaydetti.

ATAKENT 2'NİN ÖZELLİKLERİ

Avrupa Konutları Atakent 2 Projesi hakkında bilgi veren proje mimarı Ömer Faruk Kurdak da konutların E-5 ve E-6 kara yollarını birbirine bağlayan Basın Express Yolu üzerinde konuşlandığını belirtti.

Bu yerleşkenin, Atatürk Havalimanı'na 8, TEM Otoyolu'na 6, Marmara Denizi'ne 12, Anadolu Yakası'na 42 kilometre uzaklıkta olduğunu anlatan Kurdak, toplam inşaat alanının 196 bin metre kare olduğunu bildirdi.

Kurdak, 1 1 dairelerin 93-107, 2 1 dairelerin 111-138, 3 1 dairelerin ise 145-149 metre kare büyüklüğünde olduğunu bildirdi.

Sosyal donatı alanlarının bulunduğu yerleşkede 500 metre karelik kreş, sosyal tesis, sağlık kulübü, sauna, gölet, market, kapalı ve açık otoparkın yer aldığını kaydeden Kurdak, tüm dairelerde kadınlar için iş odalarının da bulunduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*