TOKİ Başkanı göz yaşlarını tutamadı

TOKİ Başkanı göz yaşlarını tutamadı.7299
  • Giriş : 04.06.2008 / 21:34:00
  • Güncelleme : 04.06.2008 / 21:38:07

'Söz Sende'ye konuk olan Erdoğan Bayraktar, gözyaşlarına hakim olamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TOKİ'nin 1 milyon kişiyi konut sahibi yaptığı belirtiliyor. Gerçek mi bu rakam?

Bugün geldiğimiz konut rakamı 315 bin. Bunlardan yaklaşık 270 binini bugüne kadar sattık. Ve bunu 4 ile çarptığınız zaman 1 milyon 200 bin kişiye yaklaşıyor. Satmakta olduğumuz konutlarla 1.5 milyon kişiyi ev sahibi yapmış olacağız.

"BAŞBAKAN KAĞITLARI SURATIMA FIRLATTI"

Bir dönem Başbakan sizin gösterdiğiniz projeleri beğenmemişti. Fakat sonradan korkunç bir ivme kazandı TOKİ..

Ben TOKİ Başkanlığı'na vekaleten atandığım dönemde Sayın Erdoğan Başbakan değildi. Abdullah Gül başbakanımızdı. Ben göreve başladıktan 3 ay sonra Erdoğan Başbakan oldu. Sayın Başbakanımız göreve geldikten sonra ben kendisine kısa bir brifing vermeye çalıştım. Ve TOKİ'nin geçmişini inceledim. 20 senede 43 bin konut yapmış. Yani yılda ortalama 2 bin 300 konut yapılmış. Biz dedik, bunun 5 katını yaparsak yılda, yani 10 bin konut yaparsak çok başarılıyız demektir. Öyle bir projeksiyonu Başbakan'a götürünce tabi kağıtları suratıma attı ve 'Git doğru dürüst hesap getir bana' dedi. 'Bana 100 binlerden 500 binlerden bahset' dedi.

Peki öyle bir tepkiyle karşılaşmasaydınız öyle bir projeksiyonunuz olur muydu?

Şunu samimiyetle kabul etmek lazım. Liderlik bambaşka bir şey. Biz teknisyeniz. Bu işin sahibi TC hükümetidir. Hükümetin başında da Recep Tayyip Erdoğan var ve bu iş ona bağlı. Direk TOKİ Başbakan'a bağlı. Ben belki bencillik yapıp da 'Biz çok çalışıyoruz, bu işi biz yapıyoruz' diyebilirim. Tabii ki biz çok çalışıyoruz ama işin beyni, yönlendiricisi ve bu noktalara gelmesini sağlayan esas sahibi Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanıdır, Recep Tayyip Erdoğan'dır.

Bizzat da açılışlara geliyor..

Açılışlara geliyor, bizi zaman zaman yönlendiriyor. Mesela kısa bir mesaj veriyor bize. Mesela demişti ki, 'Katlar çok basık, alçak. Bu böyle olmaz. Ferah olacak' Biz de katları 2.70'ten 2.90'a çıkardık. Başbakan'ın talimatıyla oldu bu. Hazineden arsa alma işinde yine Başbakan destekledi. Ama ben de iyi bir partner olarak, iyi bir teknisyen olarak onun dediklerini eksiksiz yapmaya çalışıyorum. Kafasının arkasındakileri okumaya çalışıyorum.

11 yaşınızdan beri inşaat sektörünün içinde olduğunuzu söylüyorsunuz..

Dayımın bir tanesi inşaat teknikeriydi. Ve biz de o dönem çok gözümüzde büyütüyorduk bu mesleği. Eniştelerim inşaatçı. Karadenizliler İstanbul'a göç ettiklerinde hep inşaat işiyle uğraşmışlar. Ben sanat okulu mezunuyum. Meslek lisesi mezunuyum. Ağaç işleri bölümüne gittim. Hep inşaat yapma hayalim vardı. 11 yaşımdan beri inşaatlara gidip çivi çekmeye başladım. Daha sonra sıvacılıktan, amelelikten, kalfalıktan geçerek inşaat sektörüne girmiş oldum. İnşaatın bütün alanlarında bulundum.

TOKİ deyince akla ev gelir. Siz İstanbul'a 1967 yılında gelmişsiniz ve geldiğinizden beri 40 ev değiştirmişsiniz. Sonra 2000 yılında Ankara'ya gitmişsiniz ve orada da 7 ev değiştirmişsiniz. Neden bu kadar çok ev değiştirdiniz?

O biraz öyle denk geliyor. Biraz da bende psikolojik olarak alışkanlık oldu. İstanbul'a ilk geldiğimde Haseki'de Selçuk Sultan Camii'nin karşısındaki bir ahşap evde oturdum. Sonra eniştemin yaptığı bir evin alt katına taşındık. Öyle taşınmaya devam ettik. Şimdiki Ankara'daki evim çok güzel ama çok memnunum.

Ahmet Necdet Sezer'in Cumhurbaşkanlığı döneminde sizin TOKİ Başkanlığınız veto edildi ve Abdullah Gül Cumhurbaşkanı olana kadar vekaleten bu görevi yürüttünüz. Ne hissettiniz veto yiyince?

İlk aşamada kendimin hatalı olduğunu düşündüm. Acemiliğim olduğunu düşündüm. Daha önceden dönemin Cumhurbaşkanına gidip durumu anlatıp, meslekten olduğumu, hem alaydan yetişip hem de bu işin okulunu okuduğumu arz edip, kendimi tanıtıp birinci hamlede işi bitirmem lazımdı. Bizim eski TOKİ Başkanımız da devlet tarafından kabul gören kaliteli bir arkadaştı. Kararname onun alınması ve benim atanmam şeklinde gidince onun da etkisi olduğunu zannediyorum. İstanbul ekibinde olmamızın etkisi olduğunu düşünüyorum. Bulunduğumuz kesimin etkisinin olduğunu düşünüyorum.

Neden veto yediğinizi biliyor musunuz? Mesela İslamcı diye mi ya da başka bir neden var mı kafanızda?

İlk başta değil. İlk aşamada eski TOKİ Başkanı'nın alınıp benim atanmama gösterilen bir tepkiydi. İkinci seferde dediler ki 'senin bir problemin yok. İstanbul'da da bu işi yaptın ve başarılısın. Herhangi bir cezai soruşturman, kovuşturman bir şeyin de yok. Meslekten birisisin. Atamanı yapar Cumhurbaşkanı' Tekrar ikinci sefer gönderildi. Dediler ki 'Cumhurbaşkanı'nın prensibidir, bir defa veto ettiğini ikinci seferde kesinlikle atamaz. Ancak Başbakan gidip özel ricada bulunursa onu kırmaz. Ben Başbakan'a tabi onu söyleyemedim. Dedim ki görevimizi bu şekilde de yapıyoruz işte. İş yürüyor.

"ASALETEN ATANINCA ZORUMA GİTTİ"

Bu işe bu kadar gönül vermiş biri olarak insanın gücüne gitmez mi farklı tanınmak?

Asaleten atandığım zaman gücüme gitti. O zaman ağrıma gitti ve gözlerim doldu.

Şimdi de gözleriniz doldu..

Evet. Çok üzüldüm.

Neden peki asaleten atanınca zorunuza gitti?

Öyle olmamalıydı. Atamıyorsa o Cumhurbaşkanı da atamasın bu Cumhurbaşkanı da atamasın. İnsanlar liyakata göre göreve getirilmeli. Özel yaşamına, yaşam biçimine göre değerlendirilmemeli. Ben kendim inşaat mühendisiyim. Ve bu işi biliyorum demesem de 'Bu işi bilmiyorsam hiçbir işi bilmiyorum' diyebilirim.

Biz tabii Sayın Başbakan ile İstanbul'da da çalıştık. Ama ben hiçbir zaman Başbakan'ın adamı olamadım, olmadım. Başbakan'la aramızda hep bir memur-amir ilişkisi oldu. Siyasi bir yakınlığımız hiç olmadı. Arkadaşlık filan da söz konusu değil. Ama Başbakan iş yapan adama çok bakar. Şu andaki mesela üst düzey bürokratların yüzde 80'i başarılıdır. Başbakan her şeye hakim olabilse, öyle bir imkanı olsa başarısız adamı kesinlikle tutmaz. Hemen yarın görevden alır.

TOKİ'nin açılışlarının son seçimde çok çok etkili olduğu, AKP'nin başarısında önemli bir rol oynadığı söyleniyor. Katılır mısınız?

Onu abartıyorlar. Yapılan bu proje hükümetin bir projesi. Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin acil eylem planında var bu. Hükümetin programında var bu. Hükümet başarılı olmak zorunda. Biz geldik belki 2 adım fazla başarılı olduk ama başkası da gelse başarılı olacaktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious