TOKi başvuruları başlıyor

TOKi başvuruları başlıyor .14717
  • Giriş : 07.05.2009 / 16:29:00

Bursa Belediyesi'nin kentteki konut açığının kapatılması ve düşük gelirli vatandaşları ev sahibi yapmayı hedefleyen, TOKİ ortaklığındaki projenin ikinci etap başvuruları 11 Mayıs Pazartesi günü başlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İnşaatı devam eden 992 konutun sahiplerini belirleyecek kuraya katılmak için başvurular, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin eski bıçakçılar çarşısındaki müracaat merkezine 11 - 29 Mayıs tarihleri arasında yapılabilecek. Başvuru için en az 3 yıl Bursa'da oturmak ya da Bursa nüfusuna kayıtlı olmanın yanı sıra TOKİ'den konut satın almamış, kendisinin eşine ve velayeti altındaki çocuklarına ait tapuda kayıtlı bağımsız bir gayrimenkulün olmaması şartı aranıyor. Alt gelir grubuna hitap edecek konutlardan satın almak isteyen şehit aileleri, maluller (Terör Malulleri) ile dul ve yetimlerine kuraya girmeden konut alma hakkı tanınacak, ancak bu kişilerin konut öncelikleri olarak kura ile belirlenecektir.


İstiklal Savaşı gazisi, Kore gazisi, Kıbrıs ve vatani hizmet gazilerine ise 3 adet kontenjan ayrılacak ve hak sahipleri kura ile belirlenecek. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri de diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte tekrar kuraya tabi tutulacak. Engelliler için de 3 adet kontenjan ayrılacak. Engellilerde de hak sahipleri kura ile belirlenirken, kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayanlar yine diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte tekrar kuraya tabi tutulacaklar.


Noter ve Büyükşehir Belediyesi ile idari yetkililerin denetiminde yeri ve programı daha sonra belirlenecek olan toplu konut kuraları, 18 Haziran Perşembe günü çekilecek. Kura sıralamasında öncelikle şehit aileleri, maluller (terör malulleri) ile dul ve yetimlerinin konut çekilişleri yapılacak. Ardından gazilerin ve engellilerin son olarak ise diğer başvuru sahiplerinin konut alma hakkı ve konut belirleme kuraları çekilecek.


En düşük ve en yüksek konut fiyatları ile 2. Kategori Gaziler, 3. Kategori özürlü vatandaşlar ve 4. Kategori Diğer alıcılar için belirlenen başlangıç taksitleri ve satış koşulları aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Hamitler Alt Gelir Grubu Konut Projesi kapsamında F tipi 2 oda 1 salon nitelikli brüt 84,39 m2 büyüklüğe sahip 992 konut, 335 liradan başlayan taksitlerle satışa sunulacak. Zorunlu yüzde 12 peşinatın dışında hak sahipleri verecekleri peşinatlar oranında en fazla 180 ay taksitle konutlarına sahip olabilecekler. Hak sahiplerinde peşinatın yüzde 6'sı sözleşme tarihinde, diğer yüzde 6'sı ise 3 ay sonra tahsil edilecek. Geriye kalan taksitleri konut teslimatını takip eden ayda başlayacak olan toplu konutların, sözleşme tarihinden sonra 30 ay içerisinde tamamlanacağı kaydedildi. Hamitler Alt Gelir Grubu Konut Projesi kapsamındaki 992 konuttan satın almak isteyenler, başvurularını Büyükşehir Belediyesi'nin internet adresinden yapılabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*