TOKİ için araştırma önergesi

TOKİ için araştırma önergesi.23477
  • Giriş : 12.06.2008 / 18:16:00

CHP'li milletvekilleri, TOKİ'nin faaliyetlerinde yaşanan sorunların ve kurumsal yapısının araştırılarak, alınması gereken önlemlerin ve çözüm önerilerinin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını önerdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan önergede, TOKİ'nin dar gelirliyi konut ve arsa sahibi yapma amacından uzaklaştığı, lüks konut veya kar amaçlı yatırımlara yöneldiği, bunları yerine getirirken de zaman zaman devleti önemli ölçüde zarara uğrattığının birçok teftiş ve denetim raporlarında yer aldığı belirtildi.

TOKİ ile Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığınca yaptırılan 7 toplu konut projesinde 773 milyon YTL'lik kaynağın müteahhitlere aktarılarak, kamunun zarara uğratıldığının müfettişlerce saptandığı belirtilen önergede, konut şantiyeleri için müteahhitlere aldırılan taşıtların da makam aracı olarak kullanıldığı ileri sürüldü.

Önergede, İstanbul Ata Şehir'de mülkiyeti Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığına ait binlerce dairenin, tapuda satış fiyatlarının ortalama 8 kat altında gösterilerek yaklaşık 20 milyon YTL vergi kaybı yaratıldığı kaydedildi.

''Basından takip ettiğimiz kadarı ile AKP iktidarına yakın olan müteahhitlerin TOKİ tarafından ihale ile ödüllendirildiğini görüyoruz'' denilen önergede, TOKİ'nin ülke genelinde yapmış olduğu faaliyetlerinde yaşanan sorunların ve kurumsal yapısının araştırılarak alınması gereken önlemlerin ve çözüm önerilerinin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması teklif edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious