TOKİ işçileri yol kapattı

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

Paralarını alamayan TOKİ işçileri yol kapattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çevre yolunu bir saat trafiğe kapatan yaklaşık 100 işçiyi polisin ikna etmesi üzerine eylem sona erdi.
Tepebaşı Belediyesi ve TOKİ işbirliğiyle 2004 yılı ağustos ayında yapımına başlanan Sıraevler toplu konut projesinde işçiler bir kez daha eylem yaptı. Aylardır ücretlerini alamadıklarını ileri süren yaklaşık yüz işçi inşaatların bulunduğu bölgede çevre yolunu çift yönlü olarak trafiğe kapattı. Eylem nedeniyle kapanan yolda bir anda kilometrelerce araç kuyruğu oluşurken araç sahiplerinin ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi.

Sloganlar ve alkışlar eşliğinde eylemlerini bir süre daha sürdüren işçiler aylardır hakedişlerini alamadıklarını söyledi. Defalarca kendilerine ödeme yapılacağının söylendiğini ancak kimsenin ödeme yapmadığını belirten işçiler, "Biz burada aylardır beş kuruş almadan bekliyoruz. Ekmek alacak, sigara alacak paramız yok. Kimnin çocuğu kiminin eşi hastanede bekliyor. Defalarca 'bugün-yarın ödeme yapılacak' dendi. Bu işin içinde rüşvet olayları dönüyor. Yetkililer rüşvet istiyorlar. İşçiyi düşünen yok. Şimdilik bu eylem yeterli. Ücretlerimiz ödenmezse ileride daha kötü şeyler olabilir. Biz herşeye hazırız." diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Olay yerine çok sayıda polis ekibi ve İl Emniyet Müdür Yardımcısı Hikmet Aygün'ün gelmesinden sonra ikna edilen işçiler önce yolun bir tarafını daha sonra da diğer tarafını boşalttılar. Eylemlerine bir süre de yol kenarında devam eden işçiler daha sonra çadırlarına yöneldiler. Eylemin sona ermesiyle birlikte yaklaşık bir saat ulaşıma kapan yolun açılmasıyla kilometrelerce uzayan kuyruk da sona erdi.

644 konutluk Sıraevleri projesinde yaklaşık bir yıldır sorun yaşanıyor. Üstlenici firmanın işçilere para ödemediği gerekçesiyle daha önce de eylemler yapılmıştı. İşçilerle firma yetkilileri arasında kavga yaşanmış olayda yaralananlar olmuştu. Bir süre sonra da işçilerin kaldığı çadılar kurşunlanmıştı. İşçilerin ardından yaklaşık iki ay önce de evlerini zamanında teslim alamayan konut sahipleri eylem yapmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious