TOKİ jesti lüks ev alanlara da yaradı

  • Giriş : 22.01.2007 / 00:00:00

Başbakan’ın TOKİ taksitlerine yapılan yüzde 8.38’lik zammı 4.88’e indirmesi, dar gelirliyle beraber zenginlere de yaradı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın TOKİ taksitlerindeki yüzde 8.38’lik zam orannı “Fazla” diyerek, yüzde 4.88’e indirmesi lüks konut alan vatandaşa da yaradı. Geçen yılın ikinci yarısında üretici fiyatları endeksinin düşmesi, TOKİ’den konut alan yoksul ve dar gelirli vatandaşlarla beraber, lüks konut alan vatandaşları da olumlu etkiledi.

İdarece inşa ettirilen ve 10 Mart 2006 tarihinden önce satışı yapılan projeler ile Bakanlar Kurulu kararı gereği, Emlak Bankası’ndan TOKİ’ye intikal eden projelerde ve geri ödemeleri “memur maaş artış oranı, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ve üretici fiyat endeksine (ÜFE)” bağlı olarak satılan konut ve işyerlerinin bakiye borç ve taksit tutarlarına ise yüzde 0 artış uygulandı. Bu tür satış sözleşmelerinde, taksitlerin, “memur maaş artış oranı, TÜFE ve ÜFE oranları arasından en düşük olanının dikkate alınarak artırılması” öngörülüyor.

Bu dönemde, memur maaşlarındaki yüzde 4.88’lik genel artışa karşın, TÜFE yüzde 4.56, ÜFE ise yüzde -0.09 arttı. TOKİ, ÜFE oranı eksi olduğu için, “memur maaş artış oranı, ÜFE ve TÜFE’nin birlikte dikkate alındığı ve en düşük olanının uygulanacağı” öngörülen satış sözleşmelerinde, taksitlerin yüzde 0 artırılmasına karar verdi.

Böylece TOKİ’nin memur maaş artışına endeksleyerek yaptığı taksitli satışlarda taksit tutarını önce yüzde 8.38 artırırken, daha sonra Başbakan’ın müdahalesi ile bunu yüzde 4.88’e çekmesi lüks konut alanlara da yaramış oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious