TOKİ konutları seçmen sayısını yükseltti

TOKİ konutları seçmen sayısını yükseltti.18089
  • Giriş : 19.03.2009 / 08:15:00

Şanlıurfa'nın Kadıkendi köyünde TOKİ konutlarının tamamlanıp köye bağlanmasıyla birlikte köyün nüfusu bir anda 10 binin üzerine çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nüfusun yüksek olması ve köyün belediyeye dönüşme ihtimali muhtar adaylarının sayısını da patlattı. Köy muhtarlığı için birçoğu üniversite mezunu tam 20 aday yarışıyor. Yaşananlar karşısında şaşkın olan köyün şu anki muhtarı Bekir Gülmezyüz (46), "Seçime 45 gün kala TOKİ konutları, Kadıkendi'ne bağlandı.


20 de muhtar adayı var. Ancak onların adaylıklarının geçersiz olması lazım. Çünkü Mahalli İdareler Kanunu'nun 30. maddesine göre adaylık için 6 ay ikamet etmek mecburiyeti var. Artık 'köyden indim şehire' değil 'şehirden indim köye' diyecekler" dedi. Şanlıurfa kent merkezine 5 kilometre uzaklıktaki 300 nüfuslu Kadıkendi köyünde 140 seçmen vardı, köye 2 kilometre uzaklıktaki TOKİ konutlarının tamamlanıp, ani bir kararla köye bağlanması sonucu nüfus 10 binin üzerine çıktı.

Polis, jandarma gibi pek çok kamu lojmanlarının da yer aldığı, birçok akademisyen ve memurun yaşadığı TOKİ konutlarındaki nüfus artışı, köydeki seçmen sayısını da bir anda 4 bine yükseltti. Köy muhtarı olabilmek için de 20 kişi başvurdu. Muhtar adayları arasında jeoloji mühendisi, emekli memur, mahalli şarkıcı, tüccar ve esnaf bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*