TOKİ konutu vadiyle dolandırdılar

TOKİ konutu vadiyle dolandırdılar.18088
  • Giriş : 10.06.2008 / 19:28:00

Erzurum'da, Memur-Sen İl Temsilciliğinin, ''üye olmazsan TOKİ'den konut alamazsın'' diyerek memurları sendikaya üye yaptırdığı ve 1.5 milyon YTL'ye yakın para topladığı iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kamu-Sen Erzurum Temsilcisi Müfit Bayraktar, düzenlediği basın toplantısında, Memur-Sen temsilciliğinin, Ocak 2007'den beri Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ ile üyelerine Çat Yolu'nda konut yapımı konusunda anlaşma yaptıklarını ileri sürerek, sendikalarına 500 kişiyi üye yapıp para topladıklarının belgelendiğini öne sürdü.

Söz konusu durumdan haberdar edilen TOKİ'nin konuyla ilgili resmi açıklama yaptığını belirten Bayraktar, TOKİ'nin Memur-Sen Erzurum İl Temsilciliği ile konut yapımı ve satışına yönelik her hangi bir protokol imzalamadığının açıklandığını savundu.

TOKİ'nin açıklamasının, Memur-Sen'in memurları dolandırdığını ortaya koyduğunu iddia eden Bayraktar, ''İlgili makamları göreve çağırıyoruz. Şimdi tüm kamu çalışanları Türkiye Finans Katılım Bankası'nda toplanan yaklaşık 1.5 milyon YTL paranın akıbetinin ne olduğunu, bu hesaba nasıl faiz uygulandığını merak ediyor'' dedi.

-MEMUR-SEN BAŞKANI ŞİMŞEK'İN AÇIKLAMASI-

Memur-Sen İl Başkanı Zinnur Şimşek ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, iddiaların gerçeği yansıtmadığını savundu.

Üyelerine TOKİ tarafından konut yaptırılması için ilgili kurumla yazışmaları bulunduğunu, TOKİ tarafından gönderilen yazıya istinaden 504 kişiden başvuru aldıklarını ve toplanan paraların ise Türkiye Finans Katılım Bankası'nda bloke ettirildiğini anlatan Şimşek, şunları kaydetti:

''2007 yılında TOKİ'ye müracaat ederek üyelerimiz için konut yaptırma talebinde bulunduk. TOKİ, sendikamıza üyelerimizin başvurusunun alınmasını istediği ve konutların fiyatlarıyla ilgili bilgilerin yer aldığı resmi yazı gönderdi. Bunun üzerine başvuruları aldık ve yaklaşık 1 milyon YTL para toplandık. Fakat o yıl içerisinde konut yapımı için açılan bir ihale rekabet koşulları oluşmadığı için iptal edilirken, bir diğer ihale de katılan firma olmadığı için iptal edilmişti. İhale 2008 Mart ayında yapılabildi. Bu konutların fiyatları bize önceki yıl söylenen fiyatlardan çok fazlaydı ve ödeme koşulları da çok ağırdı. Bu nedenle konut yaptırmaktan vazgeçtik.''

Konut yaptırmaktan vazgeçmelerinin ardından ise bloke edilen paraların üyelerine vade farkıyla birlikte iade edildiğini anlatan Şimşek, ''Bizim düşüncemiz üyelerimiz ev sahibi yaptırmaktı. Yeni üye kazanmak değildi'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious