TOKİ kredi almaktan vazgeçti

  • Giriş : 03.05.2007 / 00:00:00

Dresdner Bank son dakikada alacaklarının temlikini isteyince TOKİ, dün akşam 300 milyon dolarlık kredi anlaşmasını imzalamaktan vazgeçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dresdner Bank son dakikada alacaklarının temlikini isteyince (TOKİ'nin alacaklarının, teminat olarak ilgili bankaya devredilmesi), Toplu Konut İdaresi (TOKİ), dün akşam 300 milyon dolarlık kredi anlaşmasını imzalamaktan vazgeçti.

TOKİ Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, bankanın imza aşamasında temlik istemesinin son siyasi gelişmelerle bir ilgisi olmadığını söyledi.

Banka yetkililerinin dün itibariyle Türkiye'de olduğunu ve dün akşam da kredi anlaşmasını imzalama aşamasına geldiklerini kaydeden Bayraktar, "Ancak bir faks geldi, temlik istediklerini söylediler. Ama biz alacağımızı temlik etmek istemediğimiz için, kredi anlaşmasını imzalamaktan vazgeçtik" diye konuştu.

Bayraktar, "12 milyar YTL alacağımız var. Bunun 7 milyar YTL'si kasamıza girdi. Bu alacağımızı, mortgage kapsamında tahvil ihracında kullanacağız. Bu konuda bankalarla görüşmelerimiz çok ilerledi. Bizim kaynağa ihtiyacamız var, ama acil değil. Krediden vazgeçmemiz, bir sorun yaratmayacak" dedi.

TOKİ, borcunu ödeyip tapusunu hemen almak isteyenler için başlattığı erken ödeme indirimine vatandaşlar ilgi göstermeyince, kaynak ihtiyacını karşılamak için Alman sermayeli Dresdnerbank öncülüğündeki 14 bankadan toplam 300 milyon dolar kredi almaya karar vermişti.

Dresdner Bank'tan, hazine garantisi olmadan, ilk yılı ödemesiz beş yıl vadeli, yıllık libor 1.25 faizle kredi alma konusundaki görüşmeleri tamamlarken, dün imza aşamasına gelinmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious