TOKİ taksitlerine memur maaş artışı kadar zam yapıldı

TOKİ taksitlerine memur maaş artışı kadar zam yapıldı.8938
  • Giriş : 16.07.2007 / 14:37:00

Toplu Konut İdaresi temmuz - aralık dönemi için taksitlere zam yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), temmuz - aralık dönemi için kredi ve konut satışlarındaki taksit tutarlarını, memur maaş artış oranı olan yüzde 5.1, Emlak Bankası'ndan devreden konutların taksitlerini ise enflasyona bağlı olarak yüzde 2.98 artıracak.

TOKİ bu yılın ilk yarısında, geçen yılın ikinci yarısındaki memur maaş artışını dikkate alarak, kredi ve konut satış taksitlerindeki artış oranını yüzde 8.38 olarak belirlemişti.

Ancak Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Bu artış oranının bütün memurları kapsamadığı" gerekçesi ile müdahalesi üzerine artış oranını yüzde 4.88'e indirmişti.

İdare, bu yılın ikinci yarısı için Maliye Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) aldığı yazılı bilgilere istinaden, konut kredilerinin kullanım ve geri ödemelerine uygulanacak artış oranını yüzde 5.1 olarak belirledi.

İdarece inşa ettirilen ve altı aylık memur maaş artış oranına bağlı olarak satışa sunulan yeni projelerin geri ödemelerine esas borç bakiyeleri ve taksit bedelleri de bir önceki altı aylık dönemdeki memur maaş artış oranı olan yüzde 5.1 ile güncellenecek.

TOKİ tarafından inşa ettirilen ve satışa sunulan eski projeler ile Emlak Bankası'ndan idareye intikal eden projelerin geri ödemelerine esas borç bakiyeleri ve taksit bedellerindeki artış oranı da sözleşmeleri gereği "memur maaş artış oranı, TÜFE ve ÜFE oranları arasından en düşük olanı" dikkate alınarak, yüzde 2.98 olarak saptandı.

İdarece satılan arsaların bakiye borç ve taksit tutarlarına da yüzde 2.98 artış uygulanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious