TOKİ'den ayda 100 YTL'ye konut

TOKİ'den ayda 100 YTL'ye konut.10840
  • Giriş : 20.01.2007 / 00:00:00

TOKİ Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, 2007 yılında TOKİ'nin özellikle yoksullara yönelik hamlesinin artacağını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, 2007 yılında TOKİ'nin özellikle yoksullara yönelik konut hamlesinin artacağını belirterek, "Yoksulları, peşinat almadan, taksitleri konuta oturduktan sonra başlamak üzere ayda 100 YTL'ye konut sahibi yapacağız" dedi.

Bayraktar, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, ülke genelinde yoksul vatandaşlara yönelik 20 yıl vadeli konut projesini hayata geçireceklerini ifade etti. Yoksulları, peşinatsız 240 ay vadeyle ev sahibi yapacaklarını ifade eden Bayraktar, "TOKİ 2007 yılında yoksulları ev sahibi yapmak için kolları sıvadı. Yapılacak 55 ve 65 metrekarelik daireler, 20 yıl vadeyle satılacak. Vatandaş, 100 YTL vererek kira öder gibi ev sahibi olacak" diye konuştu.

Bayraktar, yıllarca kira köşelerinde sürünüp de ev almanın hayalini bile kuramayanların imdadına yine TOKİ'nin yetiştiğine dikkat çekerek, "TOKİ, kazançlarıyla güç-bela geçinebilen vatandaşları kira öder gibi taksitlerle ev sahibi yapıyordu, ancak bu yıl yoksul, çocuklu dul ve yetim kadınlara ağırlık verecek. Başbakan'ın talimatıyla konut hamlesi başlatan TOKİ, son sürat çalışmalarını sürdürüyor. Bugüne kadar çok sayıda kişinin ev hayalini gerçekleştiren TOKİ, yoksulu da unutmadı" dedi.
Bayraktar, ayda 100 YTL taksitle sigara parasına yoksul vatandaşları ev sahibi yapacaklarını vurgulayarak, "Yoksul vatandaş ev sahibi olmak istiyorsa TOKİ'nin koymuş olduğu mütevazı kurallara uymalı. Bunlar ise şöyle; 30 yaş ve üzerinde olmak. Ancak eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır. Babası veya hem babası hem de annesi vefat etmiş yetim bayanlarda (bekar) yaş şartı 25 yaş ve üzeri olarak belirlenmiştir. Projenin bulunduğu il veya ilçe sınırları içerisinde en az 3 yıldır ikamet ediyor olması. Toplu Konut İdaresi'nden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresi'nden konut kredisi kullanmamış olması. Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı herhangi bir gayrimenkulun olmaması gerekmektedir. Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca 1 adet başvuru yapılabilecektir. Borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda 2 kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, ÜFE ve TÜFE oranlarından en düşük olana göre artırılmaktadır. Sosyal güvenlik kurumlarına tabi olmaması. 3 bin 816 sayılı kanun kapsamında yeşil kart sahipleri, 2 bin 022 sayılı kanun kapsamında maaş alanlar ve 3 bin 294 sayılı kanun kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'ndan yararlananlar katılabilecektir. Konut bedeli, peşinatsız, 240 ay (20 yıl) vade ile 100 YTL'den başlayan taksitlerle satışa sunulmaktadır. Taksit ödemeleri, konut teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacaktır" şeklinde konuştu.

Yoksul grubu projelerinde hak sahibi olup, sözleşme imzalayanların konutlarını borçları bitene kadar devredemeyeceklerini vurgulayan Bayraktar, "Ayrıca, sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcı veya ailesi için ikamet koşulu aranacak. Alıcının, kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilecektir. Gerçeğe aykırı beyanda bulunulması halinde, kurada hak sahibi olanların konut alma hakları iptal edilecektir. Sözleşme imzalanmış ise sözleşmeleri feshedilerek gerekli hallerde ödenen peşinat tutarları irat kaydedilecek ve ödenen taksit tutarları masraflar tahsil edildikten sonra faizsiz olarak iade edilecektir" dedi.

2007 yılında yoksulun yanı sıra alt gelir grubuna yönelik konut atağının da devam edeceğini belirten Bayraktar, konut almak isteyen alt gelir grubunun da 75-85 metrekarelik konutlara yazılabileceğini, yaklaşık 47 bin konutun alt gelir ve yoksul grup için yapıldığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious