TOKİ'den kurumlara pay yok

TOKİ'den kurumlara pay yok.51122
  • Giriş : 22.03.2007 / 00:00:00

Tasfiye edilmeden önce Toplu Konut Fonundan pay alan kurumlar, TOKİ gelirlerinden pay talep edemeyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Genel Kurulunda, Toplu Konut Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek, yasalaştı.

Yasaya göre, Toplu Konut Fonu tasfiye edilmeden önce fondan gelir alan kurumlar, TOKİ gelirlerinden pay talep edemeyecek.

2001'de tasfiye edilen Toplu Konut Fonundan gelir payı talebiyle, TOKİ'ye karşı 3 Temmuz 2001'den sonra açılan ve devam eden davalar ile icra takipleri için TOKİ'den hak talep edilemeyecek.

Tasarının tümü üzerinde CHP grubu adına konuşan İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, TOKİ'nin sorgulanması gerektiğini söyledi.

TOKİ'nin neden başbakana bağlandığını soran Kılıçdaroğlu, ''İki konut yaptı diye 8 saat TOKİ'yi överseniz, bu yanlış olur'' dedi.

Kılıçdaroğlu, TOKİ'nin özel bir finans kuruluşuna hesap açtırdığını; devletin parasıysa bunun, kamu bankalarına yatırılması gerektiğini kaydetti. Kılıçdaroğlu, TOKİ'nin 281 trilyonu, ihaleyi verdiği firmanın adına yatırdığını ifade etti.

Bunları tespit eden Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu üyelerinin, özel durum raporu hazırladığını ifade eden Kılıçdaroğlu, daha sonra raporu yazan ekibin dağıtıldığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, TOKİ'nin sıkıştığı için ve ''ihaleyi daha rahat istediğim kişiye verebileyim'' diyerek, ihale yönetmeliğini değiştirdiğini öne sürdü.

Bu yönetmelik değişikliğini Danıştayın iptal ettiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Danıştay niçin ihale yönetmeliğini iptal etti diye, AK Parti'li arkadaşlar bakma gereği duydu mu? İptal gerekçesinde, 'bu yönetmelik yürürlüğe girerse ihalelerin saydamlığından şüphe duyulur' deniliyor. Müfettiş yanlış dedi, Danıştay da mı yanlış dedi.

TOKİ, Türkiye'de en büyük ihaleleri yapan kurum. TBMM'ye hesap vermekten korkan yönetim. TOKİ, ihaleleri yandaşlarına yapıyor. TOKİ idaresi sorgulanmalı. TOKİ ihalelerine biraz daha yakından bakın, o ihaleleri kimler alıyorlar.''

Teklifin yasalaşmasının ardından TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, 27 Mart Salı günü toplanmak üzere birleşimi kapattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious