TOKİ'den müteahhitlere destek

  • Giriş : 29.12.2006 / 00:00:00

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), müteahhitleri bayram ve yılbaşı öncesi rahatlatmak için hak ediş ödemelerine hız verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TOKİ Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, bilgi verirken, önceden hak edişlerin ödenmesi 10-15 gün içinde yapılırken, yılbaşı ve bayramın bir araya gelmesi nedeniyle, müteahhitleri rahatlatmak için hak ediş ödemelerini hızlandırdıklarını söyledi. Bayraktar, neredeyse ödemelerin günü gününe yapıldığını bildirdi.

Erdoğan Bayraktar, TOKİ'nin ayda 200-250 milyon YTL ödeme yaparken, bu ayki ödemenin 300 milyon YTL'yi geçtiğini açıkladı.

Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, müteahhitlerin sadece Karayolları Genel Müdürlüğünden yaklaşık 2,5 milyar YTL civarında alacağı olduğunu belirtirken, Maliye Bakanlığından yılbaşı öncesi soruna çözüm bulmasını istemişti.

Diğer taraftan, Maliye Bakanlığı, bütçe dengeleri açısından, 26 Aralık'tan beri acil durumlar dışında kurumlara ödenek kullandırmıyor.

TOKİ BAŞKANINA HAKARET ELEŞTİRİSİ

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Başkanı Hasan Balcı ise TOKİ ile hak edişlerin ödenmesi konusunda genellikle sorun yaşanmadığını belirtirken, TOKİ Başkanının müteahhitlere kamuoyu önünde “hakaret ettiğini” iddia ederek eleştirdi.

TOKİ'nin en fazla fiyat indirimi yapan firmaya ihale verdiğini öne süren Balcı, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:
“Bu fiyata bu iş nasıl yapılır diye sormuyor. Sonra müteahhit iflas edince de TOKİ Başkanı, kamuoyu önünde müteahhide hakaret ediyor. Kimsenin bizim üyelerimize hakaret etmeye hakkı yok.”

Balcı, şu anda federasyona 6 bin müteahhidin üye olduğunu, TOKİ işlerindeki hak edişlerin alınmasında fazla sorun yaşanmadığını belirtirken, başta belediyeler olmak üzere diğer kamu kurumlarının şu anda ödemeleri durdurduğunu, bunun, bayram ve yılbaşı öncesi işçilerine ödeme yapmak durumunda olan sektörü zor durumda bıraktığını kaydetti.
TOKİ'nin “müteahhitlere rakip” olduğunu ve kamu kaynaklarını kullanarak ucuz konut ürettiğini öne süren Hasan Balcı, şunları söyledi:

“TOKİ'nin arsa maliyeti yok. İstediği yerde istediği hazine arazisini alıyor. Denetim ücreti, belediyelere harç ve katkı payı ödemiyor. Kendi inşaatına kendi ruhsat veriyor. Bunlar maliyete en az yüzde 20 etki ediyor. Böyle olunca, yap-satçılar pahalı konut üretiyor deniyor. TOKİ bize uygun şartlarda arsa versin, biz ondan daha ucuza konut üretiriz. Ayrıca, TOKİ sadece sosyal konut üretmesi gerekirken, lüks konut üreterek bizimle rekabet ediyor.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious