TOKİ'den selzedelere konut müjdesi

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

Güneydoğu'da yaşanan sel felaketinin ardından yaralar sarılmaya çalışılıyor. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından selde evleri kullanılamaz duruma gelenlere ev yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla selin etkili olduğu bölgelerde incelemelerde bulunan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Diyarbakır'da ortak basın toplantısı düzenledi. Batman ve Şırnak'ta incelemelerde bulunduklarını söyleyen Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Van, Şemdinli ve Şanlıurfa'da da incelemelerde bulunacaklarını açıkladı.

Diyarbakır'da 21 vatandaşın öldüğünü 2 vatandaşın da kaybolduğunu dile getiren Bakan Çelik, selin açtığı yaraların en kısa zamanda devlet tarafından kapatılacağını belirtti. Felakette evleri zarar görenlere konut müjdesi veren Çelik, "Evleri ağır hasarlı olanlara TOKİ ve Bayındırlık tarafından konut yapılacak. Köylerde evleri hasar görenler isterlerse, Bayındırlık Bakanlığımız tarafından hayvanları için barınak ve ev yapılacak. İstemeleri halinde ayni ve nakdi yardım da bulunulacak. Daha önce Erzurum, Bingöl başta olmak üzere birçok yerde deprem felaketleri oldu. Buralarda Toplu Konut İdaresi 8-10 ayda konutlar yaparak vatandaşlarımıza verdi. Burada da aynı şeyler yapılacak. Hükümetimiz halkımızın yanındadır." dedi.

Başbakan Erdoğan'ın da eski Başbakan Bülent Ecevit'in defin işlemlerinin ardından bölgeyi bir heyetle ziyaret edeceğini anlatan Çelik, Başbakanın gelişine kadar birçok problemin halledilmiş olacağını ifade etti. Orta ve uzun vadede kalıcı çözümler için çalıştıklarını vurgulayan Çelik, şuan 8-10 köydeki elektrik sorununun da çözülmeye çalışıldığını kaydetti.

Bazı kesimlerin uluslararası yardım istekleri olduğunu hatırlatan Çelik, bunların gereksiz olduğunu belirterek devletin her türlü sorunun üstesinden gelebilecek güçte olduğunu söyledi. Batman'da binin üzerinde konutun hasar gördüğüne dikkat çeken Çelik, "Diyarbakır ve Şanlıurfa'da hasarlar daha az. Batman'da kullanılamaz okul yoktur. Şuan 16 okulumuz tatil edilmiş durumda. Öğrencilerin psikolojik durumları ve fiziki şartlardan dolayı böyle bir karar aldık. Toplam 5 bin küsür konut zarar gördü. Batman'da ağır ve orta hasarlı kullanılmayacak durumda olanlar var. Diyarbakır'da 203 konut var gördü. Sağlık Bakanlığımızda her türlü sağlık tedbirini olayın hemen ardından aldı." diye konuştu.

Başbakanın sel felaketinin hafif olduğunu söylemediğini dile getiren Çelik, felaketlerin sadece Türkiye'de değil dünyanın her yerinde olduğunu vurguladı. Bazı kesimlerin Başbakanın sözlerini çarpıtarak istismar ettiğini savunan Çelik, "Amerika'da 2005 yılında Katrina Kasırgası'nda 300 bin ev yıkıldı, 300 insan öldü. İki gün önce Portekiz'de de oldu. Küresel ısınmadan dolayı oluyor. Başbakanın halkına olan sevgisini şefkatini herkes biliyor. Zarar görenlere destek ve yardım edilmesi talimatını veren başbakanın kendisidir. Eşyaları kullanılamaz durumda olanlara yardım edilsin diyen yine Başbakandır. Sorun sözlerinde değil, bu sözleri çarpıtanlarda." şeklinde konuştu.

Zarar tespitin ardından vatandaşların itiraz hakkı olacağına dikkat çeken Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak ise, zararın boyutunun sonra ortaya çıkacağını söyledi. Kömür dağıtımlarına başlandığını açıklayan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de, böylelikle soğuk kış günlerinin sıcak geçeceğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious