TOKİ'nden aldıkları evlerinde susuz yaşıyorlar

TOKİ'nden aldıkları evlerinde susuz yaşıyorlar.10840
  • Giriş : 06.05.2006 / 00:00:00

Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) Uşak'ta yaptırdığı 300 konutluk sitenin elektrik ve suyu bağlanmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Değirmendere mevkii Kemal Öz Mahallesi'ndeki TOKİ konutlarında oturan Hasan Kara, 1 Mart 2006 tarihinde anahtarların hak sahiplerine teslim edildiğini belirterek, konutlara elektrik ve suyun, Maliye'ye olan borç yüzünden bağlanmadığını iddia etti. Uşak Belediyesi'nin sorunu çözmek için her gün itfaiye araçlarıyla bölgeye su taşıdığını belirten Kara, "Ben tam olarak taşınmadım. Ancak taşınanlar çok mağdur. Gece mumla duranlar var. Suyu, belediye arazözlerle getiriyor. İki aydır elektrik ve su bağlanmadığı için tam taşınamadım. İki aydır fazladan kira parası ödüyorum. Madem bitmemişti neden bize anahtar teslim edildi." dedi.

Anahtarı teslim almasına rağmen elektrik ve suyu bağlanmayan TOKİ mağduru Mehmet Ali Kaya ise, aylardır büyük sıkıntılar içnide yaşadıklarını anlattı.

Şu anda TOKİ tarafından sahiplerine teslim edilen 300 konuta vatandaşların yerleşmeye başladığını belirten Uşak Belediye Başkanı Mesut Apaydın da, 12 Mayıs'a kadar işi yapan müteahhidin iskan ruhsatı alma zorunluluğu olduğunu kaydetti.

Vatandaşların evlerine erken taşındığını belirten başkan Apaydın, "İskan ruhsatı içinde bu süre dolmadığı için müteahhit, iskan ruhsatını almamış. Ruhsat alınmadığı için de bu konutlara elektrik ve su bağlanamadı. Bu noktada müteahhitlerle defalarca görüştük. Ancak maliyeye yatırılması gereken yaklaşık 160-170 milyarlık bir bedel olduğu için müteahhit bu noktada kendini hazırladı." dedi.

Müteahhitin maliyeye olan gerekli parayı yatırdıktan sonra iskan ruhsatı alması için belediyeye müracaat ettiğini anlatan Apaydın, "En geç önümüzdeki haftanın ortasında iskan ruhsatı alınacak ve vatandaşlarımız elektrik ve suyuna kavuşacak. Burada da görüyoruz ki insanlarımızın toplu konuta ihtiyacı var. İhtiyacı olmasa elektriği olmadan, suyu olmadan konuta girmezdi." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious