TOKİ'nin yaptırdığı okul açılmayı bekliyor

TOKİ'nin yaptırdığı okul açılmayı bekliyor.10840
  • Giriş : 08.09.2006 / 00:00:00

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Bursa'nın merkez Nilüfer ilçesine bağlı Hasanağa beldesinde geçtiğimiz yıl yaptırdığı bin 584 daire için bir de okul yaptırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Eğitim Müdürlüğü, eğitim kurumunun açılamaması nedeniyle geçici bir çözüm olarak burada ikamet eden öğrencilerin kayıtlarını Ali Durmaz İlköğretim ve Haznedar İlköğretim Okulu'nda alıyor. Bu arada, öğrenci durumu da belirlenmeye çalışılırken, yeterli öğrenci olması ve devrin yapılması durumunda TOKİ İlköğretim Okulu hizmete açılacak.

TOKİ İlköğretim Okulu'nun tamamlanmasına rağmen hizmete girmemesi ise vatandaşların tepmisine yolaçtı. TOKİ konutlarında yaşayan Selim Er adlı vatandaş, hemen evlerinin dibinde okul varken çocuklarının Görükle'deki okullara gitmesine anlam veremediklerini dile getirdi.

Toplu konutlarda yaklaşık 5 bin kişinin yaşayacağını anlatan Selim Er; "İçimizdeki duyguları yazıya dökseydik, 'Devlet kurumlarını haksez yere eleştirmek, devlet kurumlarını toplum nezdinde küçük düşürmek, toplumda infial yaratmak ve devlet kurumlarına karşı örgütlü ve planlı hareket etmek' suçlarından bırakın yargılanmayı sizi temin ederim ki hüküm giyerdik. Fakat bizler, ülkemizdeki sağduyulu insanların sayısının çok fazla olduğuna inanıyoruz. Bizim, yasadışı veya devletimizin herhangi bir kurumuna karşı zerre kadar yıpratıcı art niyetlerimiz yok. 6.000 kişinin yaşayacağı bir kent yaptırılıyor ve bu kent, doğalgazsız. Teslim tarihinin 3 ay gecikmesine rağmen hala doğalgazı bağlanmayan bu kentte 1584 tane soba yandığını düşünün, 11 katlı ve 48 daireli bir binada her gün kaç kişinin zehirlenme ihtimali ile karşı karşıya kaldığını düşünün. Bu kent aynı zamanda elektriksiz; konutlar 3 ay gecikmeli olarak teslim ediliyor ama elektrik aboneliğini açtırmak için gerekli dosya ve dokümanlar hala ilgili kurumlara ulaştırılmıyor. Konutlara şehir şebekesinden gelmesi gereken elektrik hattı 3 aylık gecikmeye rağmen hala bitirilmiyor" dedi.


TEMİZ SU İÇMEK İÇİN ELEKTRİK ENERJİSİ TESİS EDİLEMEDİ

Toplu konutların halen susuz olduğunu öne süren Selim Er, temiz su için gereken elektrik enerjisi tesis ettirilemediği için musluklardan şantiye suyu aktığını iddia ediyor. İnsanların çevrelerinde alışveriş merkezi olmadığı için bu suyu içmek zorunda kaldığını anlatan Selim Er şöyle devam etti:

"En önemlisi bu kent okulsuz; 1584 aile 2000 kişilik bir öğrenci ordusuna sahip. En yakın okul 10 Km uzakta. Çevre ilçelerdeki okulların her biri fazladan 100 öğrenci alsa toplamda en az 20 okul bulmamız gerekiyor. Her şeyi ile tamamlanmış 2 bin kişilik okul kentimizin içerisinde ve konutlara 50-100 metre mesafede. Ancak TOKİ zamanında Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü'ne geçici de olsa okulumuzu devretmediği için bu yıl EĞİTİM VE ÖĞRETİM yapılamıyor. Yetkililer 'Okulu teslim etseler bile yüzlerce sırayı nereden bulacağız' diyor. Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü 'TOKİ Orada bir okul yaptığını bile, bize bildirmedi' deyip çıkıveriyor işin içinden. Bir tane yetkilide çıkıp 'Sayın Milli Eğitim Bakanım, TOKİ burada bir okul yapıyor ama bize herhangi bir bilgi vermiyor, acaba konuya müdahale etseniz, en azından geçici de olsa okulu bize devretseler, bizde bir an önce işlemlere başlayıp 18 Eylülde bu binlerce yöre sakininin çocuklarına İstiklal Marşımızı okutsak, hayırlısı ile eğitim ve öğretim dönemini bu okulda da başlatsak uygun olmaz mı?' demiyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious