TOKİ'ye HABİTAT büyük ödülü verildi

TOKİ'ye HABİTAT büyük ödülü verildi.20267
  • Giriş : 08.02.2009 / 20:40:00

Erzincan'da gerçekleştirilen gecekondu dönüşüm projesi, BM HABİTAT büyük ödülüne layık görüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) Erzincan Kentsel Yenileme Projesi, Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı (HABITAT) tarafından büyük ödüle layık görüldü.

İkinci ödül oldu

TOKİ'den yapılan yazılı açıklamaya göre; daha önce İspanya Kraliyet Ailesi'nden 'En İyi Uluslararası Gayrimenkul Projesi' ödülünü alan TOKİ'ye, bir ödül de Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Yerleşimleri Programı'ndan geldi. Buna göre; BM HABITAT ile Dubai Belediyesi'nin ortaklaşa yürüttüğü 'uluslararası en iyi uygulamalar' değerlendirme toplantısı sonucu TOKİ tarafından yapılan 'Erzincan Çarşı Mahallesi Gecekondu Dönüşüm Projesi' ödüle layık görüldü. TOKİ 433 ayrı uygulama ile yarışarak birinci oldu.

* * *
Erzincan Çarşı Mahallesi Kentsel Yenileme ve Gecekondu Dönüşüm Projesi, Erzincan Belediyesi ile yapılan bir protokol çerçevesinde 2003 yılında başlatıldı. Çarşı Mahallesi'nde yaşayan tapu sahibi dargelirli vatandaşlara TOKİ tarafından 880 adet sosyal konut ve Geçit Köy Bölgesi Mengüceli Mahallesi'nde 153 adet fakir konutu inşa edildi. Çarşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi sayesinde Erzincan kent merkezinde yıllardır çözüm bekleyen sağlıksız ve çürük yapılardan oluşan alan tasfiye edilerek, okulu, camisi, alışveriş merkezi, yeşil alanları ve çocuk parklarıyla modern ve sağlam konutlar yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*