Tokmak'ın ailesi oğullarının şehit olarak anılmasını istiyor

  • Giriş : 10.06.2006 / 00:00:00

Asker ocağında öldürülen Soner Tokmak'ın ailesi, yavrularının şehit olarak anılmasını istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Aynı mevzide nöbet tutan bir asker tarafından silahla vurularak öldürüldüğü iddia edilen Jandarma Komanda Soner Tokmak'ın Kocaeli'ne bağlı Gebze ilçesinde oturan ailesi yavrularının görev başında hayatını kaybettiğini belirterek, kendilerine şehit madalyası verilmesini istiyor. Evlerinin duvarlarını, "şehitler ölmez" yazılı çocuklarının fotoğrafları ile süsleyen acılı ailesi, görevi başında hayatını kaybedenlerin şehit olduğunu kaydederek, "yapılan yanlışın" düzeltilmesini talep ediyor.

Şırnak Jandarma Komutanlığı'na bağlı Milli Komando Tabur Komutanlığı 1. Jandarma Komando Bölüğü'nde vatanı görevini yerine getirirken Soner Tomak, kendisi ile aynı kulübede nöbet tutan Ali Tavaslı adlı asker tarafından 20 Haziran 2005'de HK 33 P.TF. marka silahla sırtından vurularak öldürülmüştü. Oğullarının vatan görevini yerine getirirken canından olduğunu duydukları anda hissettikleri acıyı halen unutamadıklarını belirten Tokmak ailesi, çocuklarının görevin başında hayatını kaybettiğini hatırlatarak, görevi başında hayatını kaybedenlerin şehit olduğunu belirtip çocuklarının şehitlik kapsamına alınması talebinde bulundu.

Yedi aylık askerken hayatını kaybeden Jandarma Komando Soner Tokmak'ın acılı babası Hayrettin Tokmak, çocuğunun görev başındayken hayatını kaybettiğini belirterek, "Benim oğlum vatanı beklerken hayatını kaybetti. Ben 20 yaşında tapu gibi oğlumu bu vatan uğruna feda ettim ama maalesef devlet bize şehitlik madalyasını çok gördü. Bütün çocuklarım bu vatan uğruna feda olsun ama benim oğlum görevi başında, nöbet tutarken hayatını kaybetti. O yüzden benim çocuğum şehittir. Çocuğumun şehit kapsamına alınmasını istiyorum. Bu zamana kadar verilmedi ama bu yanlıştan dönülmesini istiyorum" diye konuştu.

Evin her tarafını oğlunun fotoğrafları ile süsleyen ve üzerlerine "şehitler ölmez" yazan acılı anne Selime Tokmak ise oğlunun şehit kapsamına alınmamasının içinde derin bir yara bıraktığını belirtti. Tokmak, "Benim oğlum bu vatanı beklerken şehit olmuştur. Fakat bu vatan için ölen oğluma bir şehitlik payesini çok gördüler" diyen anne Tokmak, oğlunun şehit kapsamına alınmasını istedi.

Öte yandan 20 Haziran 2005'de meydana gelen olayla ilgili dava Diyarbakır 2'inci Hava Kuvvetleri Komutalığı Askeri Mahkeme'de devam ediyor. 30 Mayıs'ta yapılan üçüncü duruşmaya Soner Tokmak'ın ölümüne neden olan tutuksuz sanık Ali T. katılmazken, mahkemeye katılan baba Hayrettin Tokmak, "Oğlumun nasıl öldüğünü öğrenmek istiyorum. Kaza diyorlar. Bu nasıl kaza anlamış değilim. Olayın aydınlatılmasını istiyorum" dedi.

Askeri mahkemeye sunulan raporlara göre 20 Haziran 2005 yılında meydana gelen olay şöyle gelişmiş; "Soner Tokmak kendisi ile aynı kulübede nöbet tutan Ali T., HK 33 P.TF. marka silahı alarak tam dolduruş yaptıktan sonra şarjörünü çıkardıktan sonra geri verdi. Ali T. silahı yerine koyarken kaza sonucu ateş alması ile birlikte kendisine sırtı dönük olan Soner Tokmak vurularak öldü."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious