Toksöz: İstanbul'da deprem ihtimali yüzde 100!

Toksöz: İstanbul'da deprem ihtimali yüzde 100!.13261
  • Giriş : 03.07.2008 / 00:29:00
  • Güncelleme : 03.07.2008 / 00:31:54

Dünyanın deprem konusundaki sayılı uzmanlarından biri olarak gösterilen akademisyen ürküttü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Deprem ve jeofizik alanındaki 40 yıllık çalışmalarıyla madalyaya layık görülen MIT Üniversitesi Profesörü Nafi Toksöz, Anadolu kara parçasının her yıl 2.5 santim batıya kaydığını, depremin yaklaştığını söyledi.

Dünyanın en önemli üniversitelerinden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Jeofizik Profesörü Nafi Toksöz, İstanbul depremine yönelik çalışmaları ve son verileri anlattı:

Anadolu kara parçasının yılda 2.5 cm batıya kaydığını GPS teknolojisiyle görüyoruz. Dünyada mevcut hiçbir sistem depremin ne şiddette ve ne zaman meydana geleceğini bilemez. Şu anda sadece depremin nerede meydana geleceğini biliyoruz. Ben 25 yıldır bu konu üzerinde çalışıyorum. ABD, Japonya, Çin, Yunanistan ve Rusya’da çalışmalar yaptık. Tespit edebildiğimiz sadece depremin yeri oldu. İlerde imkanlar değişirse belki zamanını da tayin edebileceğiz.

Marmara Denizi’nde bir deprem olasılığı yüzde 100’dür. Kuzey Anadolu Fay Hattı Marmara Denizi altından Yalova, İzmit Körfezi ve Saros Körfezi’ne kadar uzanıyor. Tüm bu hat birbirine bağlı. Küçük depremlerin yerini ve bu fay hatının 130 km’lik bir bölümünün 50 yıldır kırılmadığını da biliyoruz. Bu fay hattında biriken enerjinin yoğunlaştığı ve her yıl 2.5 cm. bir kayma olduğu da gözlemleniyor. Özet olarak deprem yüzde 100 bu hat içinde olacak. Ama hepsi tek bir anda mı kırılacak ve 7 veya 7.5 şiddetinde dev bir deprem mi meydana gelecek yoksa parçalar halinde kırılarak 6 dolaylarında bir depreme mi yol açacak. İşte bunu bilmiyoruz. Ancak beklediğimiz senaryo hepsinin birden kırılarak dev bir depreme yol açacağı yönündedir. 10 yıl içinde deprem ihtimali yüzde 10, 30 yıl içinde yüzde 70’tir. Ege bölgesi de tehlike altında ama İstanbul şiddetinde bir deprem beklenmiyor. Buralarda bir depremin şiddeti Richter cetvelinde 5-6 olabilir.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious