Toktamış Ateş; 'Bu olayın arkasında ne olduğuna bakmak lazım'

  • Giriş : 17.05.2006 / 00:00:00

Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Toktamış Ateş, Danıştay 2. Dairesi Başkanı ve üyelerine yönelik silahlı saldırının arkasında ne olduğuna bakılması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bilgi Üniversitesi'ndeki odasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Toktamış Ateş, "Herşeyden önce böylesine bir hareketin şiddetle ve nefretle kınanmaması mümkün değil. Bunun arkasında ne olduğuna bakmak lazım. Bunun arkasında ne olduğunu ortaya çıkaracaklarını umalım bir kere." dedi. Ateş konuşmasına şöyle devam etti: "Bu gerçekten Danıştay 2. Dairesi'nin aldığı, özellikle başörtüsüyle ilgili aldığı kararlardan dolayı bir cezalandırma, gözdağı verme eylemi olabilir. Öyle görünen bir eylem gibi. Bireysel bir eylem de olabilir. Bir örgüt işi de olabilir. Hamas olabilir, El Kaide olabilir. Veyahut açıklanması mümkün olmayan bir biçimde, bir takım karanlık kaynaklar tarafından yönlendirilen, toplumu şiddetle gerdirmeye yönelik bir eylem de olabilir. Malesef geçtiğimiz yıllarda 1980 öncesinde provakatif eylemler de oldu, gerçek eylemler de oldu. Ben çok şükür patlamayan bir bombanın mağduru olarak böyle bir olayı yapan radikal İslamcı örgütlerin varlığını biliyoruz. Bunlar bunu yapabilir. Genel olarak baktığımızda bundan kim ne fayda görür ben ona bakıyorum. Şu anda iktidarda olan AKP hükümetinin böyle bir olaydan yarar sağlamayacağı çok açıktır."


"AMAÇ, KAOS ORTAMI OLUŞTURMAKTIR"


Saldırının altında kaos yaratma arzusunun olduğunu düşündüğünü belirten Ateş, "Bu kime fayda sağlar? Bunu açıklamaktan acizim. Bazı örgütler güçlerini ispat etmek isterlerse onlara yarar sağlar, onda şüphe yok. Danıştay'a yapılan bu saldırı ve geçtiğimiz hafta Cumhuriyet Gazetesi'ne yapılan bombalı saldırının bir yıldırma yaratmayacağına eminim. 'Aman bunlar bizi bombalarlar' diye görüşlerini değiştirmeyeceklerdir. O bakımdan bunun ardından kaos yaratma arzusunun olduğunu düşünüyorum. Bu kaostan çeşitli kurumların fayda sağlayabileceğini düşünüyorum. Amaç kaos ortamı oluşturmaktır. İki bomba atıldı diye Türkiye'de iktidar da değişmez, Türkiye'de parlemanto da dağılmaz, Türkiye'de genel bir yaygınlıkta ortaya çıkmaz, ama siyasal yaşam gerilir."

Öte yandan, İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu'nun Başbakan Erdoğan'ı hedef alan açıklamalarına da değinen Toktamış Ateş, "Sayın Kolcuoğlu duygusal bir açıklama yapmış. Gerek hükümetin gerek başbakanın azmettirdiğini söylemek doğru değil." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious