Tolon'dan Teziç'e Ümit Sayın ricası

Tolon'dan Teziç'e Ümit Sayın ricası.9702
  • Giriş : 03.05.2009 / 14:39:00

Ergenekon soruşturmasında generalleri darbeye teşvik ettiği ortaya çıkan Doç. Dr. Ümit Sayın, İÜ'deki görevi sırasında YÖK tarafından açılan soruşturmaya karşı Org. Tolon'dan yardım istemiş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Darbe söylemleriyle Ergenekon iddianamesine giren Ümit Sayın'ın, Hurşit Tolon'la yaptığı görüşmeler ek klasörlere yansıdı.

Sayın, hakkında İÜ Rektörü Mesut Parlak'ın isteğiyle açılan soruşturmanın kapanması için dönemin YÖK Başkanı Teziç ve bazı YÖK üyelerinin ismini vererek Tolon'dan yardım talep ediyor. Sayın'ın bu isteği Tolon'la arasında geçen mail trafiğine yansıyor. İddianamenin ek klasörlerinde yer alan tarihî belgeye göre Sayın, ricada bulunduğu Tolon'a daha sonra gönderdiği maillerde soruşturmanın kapandığını belirterek teşekkür ediyor. Mail trafiği Tolon Paşa'nın emekli olmasından hemen sonra yaşanıyor. Sayın, 1. Ordu komutanı iken sık sık görüşerek rapor verdiği Tolon'dan emekli olduğu dönemde de soruşturmayı kapatması için ricada bulunuyor. Söz konusu mailler soruşturma kapsamında tutuklanan Tolon'un bilgisayarlarında bulundu. Dönemin YÖK başkanı, Ergenekon tutukluları rektörleri Silivri Cezaevi'nde ziyarete giden Erdoğan Teziç. İşte 9 Temmuz 2006 tarihinde kaleme alınan o mail: "Değerli Hurşit Paşam, size genel kurulun listesini yolluyorum. Bu gruptakilerin hepsi de genel disiplin kuruluna katılıyor. Burada en önemlileri; Erdoğan Teziç, Engin Nomer, Necmi Yüzbaşıoğlu. İkisi hukukçu ve temel incelemeyi onlar yapıyorlar. Onların söylediğini Teziç uyguluyor; İsa İsme, Tunçalp Özgen, Mustafa İlhan, Türkan Saylan."

Zaman

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*