Tom Casey: "PKK ile mücadele için her şey yapılmalı"

Tom Casey:
  • Giriş : 18.12.2007 / 09:40:00

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tom Casey, terör örgütü PKK tehdidiyle mücadelede her şey yapılmalı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tom Casey, terör örgütü PKK tehdidiyle mücadelede her şeyin yapılması ve yapılırken de Türkiye, ABD ve Irak arasında yakın bir koordinasyon bulunması gerektiğini söyledi.

Casey, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyine gerçekleştirdiği hava harekatına ve sonrasındaki gelişmelere ilişkin soruları yanıtlarken, ''PKK'nın Türkiye, Irak ve ABD'ye yönelttiği tehditten kaygı duymaya devam ediyoruz. Sanırım, bu tehditle mücadele için her şeyin yapılması önemli. Ancak aynı zamanda bu yapılırken Irak, Türkiye ve ABD arasında yakın koordinasyon olmasını garanti altına almak istiyoruz'' dedi.

Sözcü Casey, ''bu olayda, Türk ve Irak tarafları arasında koordinasyon konusunda herhangi bir soru işareti varsa bunun, uygun bir diyalog kanalının mevcut olması için oluşturulan mekanizmalar çerçevesinde çözümlenmesini isteriz'' diye konuştu.

Casey, Türkiye'nin askeri harekatını ABD'nin benimseyip benimsemediğinin sorulması üzerine, ''bunu kabul edecek veya reddedecek olan biz değiliz. Bu, Türk Hükümeti tarafından PKK'ya karşı son aylarda gerçekleştirilenlerle benzer bir eylem. Biz, kesinlikle PKK'nın, Türkiye'de, Irak'ta veya başka bir yerde saldırılar düzenleyecek konumda olmasını istemiyoruz ve buna karşı eylemlerin, politikaların koordine edilmesinde Türk ve Irak hükümetleriyle birlikte çalışmayı sürdüreceğiz'' ifadelerini kullandı.

Sözcü Casey, ABD'nin, Irak içine geniş çaplı bir kara operasyonunu istemediğini de yineledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious