Tom Casey: "Süreç demokratik olarak ilerlesin"

Tom Casey:
  • Giriş : 31.03.2008 / 22:12:00

Casey: "Türkiye'nin bağlı olduğu demokratik değerlere ve laik ilkelere büyük önem veriyoruz"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Casey: "Türkiye'nin bağlı olduğu demokratik değerlere ve laik ilkelere büyük önem veriyoruz"

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Tom Casey, Anayasa Mahkemesi'nin, AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davaya ilişkin iddianameyi kabulünün ardından, ilgili taraflardan siyasal olmayan ve Türk seçmenlerin son seçimlerde ifade ettiği temsili demokrasi ilkelerine bağlı bir süreç beklediklerini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen günlük olağan basın toplantısında konuyla ilgili soruyu yanıtlayan Tom Casey, ''Herşeyden önce bildiğiniz gibi biz, Türkiye'nin bağlı olduğu demokratik değerlere ve laik ilkelere büyük önem veriyoruz ve bu da bizim ilişkimiz ve müttefikliğimiz için temeldir'' dedi.

Casey, ''Anayasa Mahkemesi'nin bu davayı kabul ettiğini biliyorum. Ancak bunun uzun bir süreç olacağını anlıyoruz. Bu süreçten beklediğimiz ve umduğumuz, ilgili tarafların, siyasal olmayan ve Türk seçmenlerin geçen seçimlerde ifade ettiği temsili demokrasiye bağlılığını yansıtacak bir biçimde ilerlemesidir'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious