Tom ve Jerry yasta!

Tom ve Jerry  yasta!.8410
  • Giriş : 02.01.2007 / 00:00:00

Bir elin nesi var? İki elin eğlencesi var! Lorel ve Hardy, Sonny ve Cher, Fred Astaire ve Ginger Rogers, Tom ve Jerry...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eğlence dünyasında birbirinden ayıramadığımız, birini diğeri olmadan düşünemediğimiz ikililer vardır. Yüzlerini görmediğimiz halde, isimlerini neredeyse 40 yıldır yakından bildiğimiz eğlence dünyasının en önemli çiftlerinden biri yazımızın konusu: Hanna ve Barbera.

Tek kanallı, siyah-beyaz televizyon yıllarında Taş Devri'nin o haftaki macerası noktalandığında ya da Tom ve Jerry'nin hiç bitmeyecek kapışmalarına ara verildiğinde hep o iki isimle karşılaştık: Hanna ve Barbera. Kimilerinin karı koca sandığı, kimilerine de iki kadını çağrıştıran bu ikili aslında iki yakın erkek arkadaş. Tarihin belki de en uzun soluklu ortaklığının ilk kaybı, 5 yıl kadar önce William Hanna'ydı. Joseph Barbera'yı ise geçtiğimiz hafta, 95 yaşında, kaybettik.

Tom ve Jerry, Çakmaktaşlar ve Ayı Yogi'nin yaratıcılarından Barbera, öldüğünde 70 yıllık animasyon kariyerine hala aktif olarak devam edip, birçok animasyonun danışmanlığını ve yapımcılığını üstleniyordu. Kedi-fare yerine Tom-Jerry gibi itişiyorsak, 'Yaba-daba-du!' hepimizi aynı yere götürüyorsa, bu çalışkan ve yaratıcı ikilinin birbirlerini tamamlaması sayesinde oldu.

7 OSCARLI KEDİ VE FARE

Barbera da, Hanna da hayatlarına çizgi romancı olarak başlamıyorlar aslında. Geçim derdi ve şartlar, iki adamın da kendilerini animasyon dünyasında bulmasını sağlıyor. Barbera umut vaat eden bir çizer ve Hanna'yla tanışmadan önce de Tom ve Jerry ismiyle yarattığı iki çizgi karakter var. İsimler tanıdık gelse de, bu Tom ve Jerry ilk başta iki oğlan çocuğu.

Amerika'daki büyük ekonomik kriz sonrası tanışan ikili, 1930'larda beraber çalışmaya başlıyor. 1940 yılında ise, hiçbir zaman birbirleriyle bir türlü anlaşamayacak kedi Tom ve fare Jerry, kendilerini çizgi film dünyasında buluyor, hatta aynı sene Oscar'a aday oluyorlar. Birbirlerine her türlü kötülüğü yapan bu iki hayvan, 17 yıl boyunca hiçbir ciddi fiziksel hasar yaşamıyorlar ve bu süre içinde toplam 14 kez Oscar adaylığına sahip olup, 7 kere de Oscar kazanıyorlar. Bu kedi ve farenin, Katherine Hepburn ve Meryl Streep'den daha fazla Oscar'ı var yani. Tabii Hanna ve Barbera'nın da.

Bu süre içinde kurdukları şirket, 1960'larda televizyona en çok animasyon yapan şirket oluyor. 1960'ların sonunda da 20. yüzyılın ikinci yarısını Taş Devri'ne taşıyan o ünlü çizgi film geliyor. Taş Devri, 1997 yılına kadar da prime time'da en uzun süre gösterilen çizgi film unvanına sahip oluyor. Çakmaktaşların tacını bir başka Amerikan ailesi Simpsonlar alıyor.

Hayvanların ağır işçi olarak çalıştığı bu çizgi dizi, 'Yaba-daba-du' sözünü dünyadaki birçok sözlüğe yerleştiriyor. Çakmaktaşların ve komşu Moloztaşların zamanla çocukları da oluyor. 1994 ve 2000 yılında tarih öncesi bu çizgi karakterler beyazperdeye de taşınıyor.

Özel efektler ve sinemada bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle bir başka Hanna-Barbera karakteri, Scooby Doo da iki kere sinemada gerçek oyuncularla yerini alıyor. Bu arada, yere bakan yürek yakan fare Jerry'nin, Çakmaktaşlar ve Scooby Doo'dan çok önce, 1945 yılında Gene Kelly'le bir filmde dans etmiş olduğunu da hatırlatmak gerek.

Taş Devri'ni geleceğe taşıyan Jetgiller, Ayı Yogi ve Akıllı Bıdık da Hanna ve Barbera ikilisinin çocukları. Yetişkinlerin ürktüğü, çocukların kendinden geçtiği günümüz çizgi filmlerinin yanında, Nemo ve Buzz Lightyear kendilerine saygın birer yer bulabiliyorlarsa, bu ikiliye teşekkür etmek gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious