Tonlarca dolara ne oldu?

  • Giriş : 09.02.2007 / 00:00:00

Irak’ın işgalinin ardından yeniden yapılanma için Bağdat’a uçaklarla yollanan 360 ton ağırlığındaki banknot kayıp

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Irak’ın işgalinin ardından yeniden yapılanma için Bağdat’a uçaklarla yollanan 360 ton ağırlığındaki banknotların 9 milyar dolarının kaybolması, tarihin en büyük yolsuzluk skandallarından birine dönüşmeye aday. Kaybolan bu paranın hesabı şimdi Kongre’de, bir zamanlar kahraman ilan edilen geçici yönetimin başkanı Paul Bremer’a soruluyor.

ABD işgalinin hemen ardından Irak’ı yöneten Geçici Koalisyon İdaresi’nin (CPA) başkanı olan Paul Bremer, Irak’ın yeniden yapılandırılması sürecinde kaybolan yaklaşık 9 milyar doların hesabını Amerikan Temsilciler Meclisi’nde veriyor. Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi Henry A. Waxman, "2003 Mayıs ile 2004 Haziran’ı arasında Bağdat’a askeri kargo uçaklarıyla 12 milyar dolar nakit taşındı. Aklı olan hangi adam savaş bölgesine 360 ton nakit yollar? Ama sizin yönetiminiz bunu yaptı" dedi.

Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi’nde 5 saat boyunca sorgulanan Bremer, ilk ifadesinde, bu parayı memur ve emekli maaşlarının ödenmesi için Irak maliye bakanının istediğini söyledi. Bremer, savaş ortamında bu paranın sağlıklı bir şekilde muhasebesinin tutulamayacağını savundu.

Iraklılara ait olduğu belirtilen söz konusu para, Irak’ın petrol gelirleri, BM’nin yürüttüğü gıda karşılığı petrol programı ve Saddam Hüseyin rejiminden kalma dondurulmuş hesaplara dayanıyor. Toplam ağırlığı 360 ton gelen banknotların askeri uçaklara yüklenerek Bağdat’a taşınmış olması akıllara durgunluk veriyor.

SUBAYLARA ZİMMET SUÇLAMASI

Öte yandan Irak’ın yeniden yapılandırılması için ayrılan bütçenin denetlenmesinden sorumlu üç Amerikalı subay ile Amerikalı bir müteahhit, milyonlarca doları zimmetlerine geçirdikleri gerekçesiyle resmen suçlandı.

New Jersey’de görülen davada, üç subayın, 2003-2004 yıllarında görevlerini kötüye kullanarak bir müteahhit ile anlaştıkları, ihaleyle verilmesi gereken işleri doğrudan müteahhite havale ederek en az 8 milyon doları zimmetlerine geçirdikleri iddia ediliyor. Bir albay ve iki yarbayın, bu parayı lüks arabalar ve mücevherlere yatırdıkları belirlendi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious