Tony Blair, Filistin'i canlandıracak projeyi açıkladı

Tony Blair, Filistin'i canlandıracak projeyi açıkladı.12612
  • Giriş : 20.11.2007 / 00:03:00
  • Güncelleme : 20.11.2007 / 00:36:41

Blair, Filistin ekonomisini canlandıracak ve onbinlerce Filistinliye iş imkanı yaratacak projelerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dörtler Grubu'nun (ABD, Rusya, BM ve AB) Ortadoğu özel temsilcisi, eski İngiltere başbakanı Tony Blair, Filistin ekonomisini canlandıracak ve onbinlerce Filistinliye iş imkanı yaratacak projelerini açıkladı.

Blair'in kamuoyuna ilan ettiği 4 projeden biri, Türkiye'nin yaklaşık 3 yıldır üzerinde çalıştığı, Ankara Forumu çerçevesinde, Türk, İsrail ve Filistinli işadamlarını bir araya getirerek, Batı Şeria'da organize sanayi bölgesi kurulmasını öngören proje.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ve Filistin Başbakanı Selam Feyyad ile birlikte, projeleri açıklamak amacıyla Kudüs'te basın toplantısı düzenleyen Blair, "Refah umudu olmaksızın, siyaset asla başarılı olamaz" dedi.

Blair, bu projelerin kuvvetli bir başlangıç olacağını ifade ederken, "Refah umudu olmadan, yaşam koşullarında bir iyileştirme yapılmadan ve insanlara geleceğe ilişkin bir umut verilmeden, siyasetin hiçbir zaman başarılı olamayacağını" vurguladı.

Blair, sonuçta bunlar birbiriyle bağlantılı olduğunu, Filistin devletini inşa yeteneğinin uygulamadaki gerçeklere bağlı olduğunu da kaydetti.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak da Batı Şeria'da, daha öncekilere ek olarak 24 yol barikatıyla bir askeri kontrol noktasının daha kaldırılacağını söyledi.

Barak ayrıca, Gazze Şeridi'ndeki kanalizasyon şebekesine "insani amaçlarla" onay verdiklerini de belirtti.

Filistin Başbakanı Selam Feyyad da toplantıda, ihtiyaç duyulan yatırımların önündeki tüm engellerin aşılacağına yönelik umudunu dile getirdi.

Filistin Başbakanı, 17 Aralık'ta Paris'te donör ülkelerle yapılacak uluslararası toplantıya sunulmak üzere bir yardım paketi hazırladıklarını bildirdi.

PROJELER

Tony Blair'in açıkladığı projelerden biri, Batı Şeria'daki Filistin kentlerinden Eriha'daki, halen yapım çalışmaları devam eden teknopark projesi.

Projelerden diğer ikisi de Batı Şeria'da bir yol yapımı projesi ile Gazze'de, Beyt Hanun'daki kanalizasyon tesislerinin yapımına ilişkin.

Tony Blair portföyündeki projeler, halen çalışmaları devam eden projelerden oluşuyor.

Türkiye, geçen hafta, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün resmi daveti çerçevesinde Ankara'da bir araya getirerek; Batı Şeria'da, El Halil yakınlarındaki Tarkumiye'de kurulması öngörülen organize sanayi bölgesi projesi için tarafların kuvvetli desteğini sağlamış ve bir genel çerçeve anlaşması yapılmıştı.

Proje, her üç ülkeden firmaların organize sanayi bölgesine yatırım yaparak, ürünlerini hracatını öngörüyor.

10 bin Filistinliye iş imkanı

Filistin Yönetimi, organize sanayinin kurulacağı Tarkumiye'deki araziyi, Ramallah'ta tescil edilen şirkete teslim edecek. Projenin fizibilite ve diğer çalışmalarının gelecek yılın ilk aylarına kadar tamamlanıp, inşaata başlanması öngörülüyor.

Projenin 10 bin dolayında Filistinliyeiş imkanı sağlaması bekleniyor.

Yine Batı Şeria'daki Filistin kentlerinden Eriha'da, Ürdün Vadisi olarak bilinen bölgede, Japon yatırım kuruluşunun, Japon hükümetinin, Filistin ve İsrail'in beraberliğinde, teknopark-sanayi bölgesi kurulması planlanıyor.

Bu projeye, Japon yatırım kuruluşu JICA, 100 milyon dolar kaynak ayırdı.

Beyt Hanun'da, İsrail ile sınıra yakın bölgedeki kanalizasyon şebekesinin yenilenmesi de projeler arasında yer alıyor.

Bu projeye de Dünya Bankası ile Avrupa Komisyonu mali destek veriyor.

Proje için ilk aşamada Avrupa Komisyonu bünyesinden 600 bin euro kaynak sağlanmıştı.

Geçen mart ayında, bazı taşıma duvarları yağan yağmurlar nedeniyle çöken ve en az 5 Filistinlinin hayatını kaybetmesine, 19 kişinin de yaralanmasına neden olan kanalizasyon suları, ayrıca 100 dolayında evin tamamen, 250 dolayında evin de kismen harap olmasına yol açmıştı.

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki, yaklaşık 250 bin nüfusa sahip Beyt Hanun belediyesi sınırları içindeki kanalizasyon şebekesinin yenilenmesi için gereken malzemelerin ithalatının yapıldığı da belirtildi.

Blair ayrıca, Beytüllahim turizminin geliştirilmesi için bir ekonomik paketi de uygulamaya koyacaklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious