Tony Blair yeni görevine hemen başlamak istiyor

Tony Blair yeni görevine hemen başlamak istiyor.14438
  • Giriş : 28.06.2007 / 13:54:00

Blair, yeni görevine hemen başlamak istediğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiltere'de Başbakanlık görevini dün Gordon Brown'a devrettikten sonra Orta Doğu Dörtlüsü temsilcisi olarak atanan Tony Blair, yeni görevine hemen başlamak istediğini açıkladı.

Blair, eski seçim bölgesi Sedgefield'de çıkan gazete Northern Echo'ya verdiği demeçte, göreve hemen başlama arzusunu dile getirirken, büyük olasılıkla Temmuz ayında bölgeye gideceğini söyledi.

Eski Başbakan, kendisini zorlu bir görev beklediğini, bu yeni görevin zamanını epeyce alacağını belirtti.

Bu arada, Blair'in Orta Doğu Dörtlüsü temsilciliğine atanmasına pek sıcak bakmayan Körfez ülkelerinden de eleştiri geldi.

Bangladeş Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin "Blair'in bölgede kötü bir ünü olduğu" açıklamasının ardından, Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayımlanan El Beyan gazetesi, başbakanlığı döneminde ABD Başkanı George Bush'un siyasetine tamamen bağlı olan Blair'in bütün inanılırlığını kaybettiği yorumunda bulundu.

Blair'in geniş deneyimi ve üstün yetkinlikleri bulunduğunu da belirten gazete, bununla birlikte Blair'in Irak savaşı yüzünden ülkesinde inanılırlığını yitirdiği bir dönemde görevden ayrıldığına dikkati çekti.

Haberde, "başbakan olduğu ve karar verme yetkisine sahip olduğu dönemde hiçbir şey yapmayan Blair'in bu görevde ne yapacağı?" sorgulanırken, El Haliç gazetesi de benzer bir yorumla, "Başbakanken Orta Doğu Dörtlüsü için bir yenilik getirmeyi başaramayan Blair'in, bütün gerçek sorumluluklardan yoksun olarak bu görevde bir şeyler yapması zor" denildi.

Londra'da yayımlanan Eş Şark El Avsat gazetesinin yazarlarından Abdurrahman El Raşid de, "Temsilci Blair ve İmkansız Görev" başlıklı yazısında, Blair'in bölgede temsilci olarak bir ağırlığı olmadığını savundu.

İngilizce yayımlanan Gulfs News da, Blair'in, görevi kabul ederek, "geri kalan siyasi inanılırlığını" da tehlikeye attığı yorumunda bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious