Tony Blair'e görevi bırakması için baskılar sürüyor

  • Giriş : 07.05.2006 / 00:00:00

İngiltere Başbakanı Tony Blair'in görevi bırakması için yapılan baskılar artarak sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiliz Parlamentosu'nda parti liderinin değişimi için parti içinde en az 70 imzanın toplanması gerekiyor. İşçi Partisi'nde 50 vekil Blair'in görevi bıkarması için imza attı.
Kısmi yerel seçimlerde hezimet yaşayan Blair'in başbakanlığı bırakması yönündeki baskılar artıyor. Görevini veliahtı olarak bilinen Maliye Bakanı Gordon Brown'a bırakması beklenen Blair, baskılara direniyor. Bu arada Gordon Brown, bugün yaptığı açıklamada İşçi Partisi içerisinde Blair'in gitmesi yönünde imza toplayan vekillere seslenerek, imza toplayarak Blair'i istifaya çağırmanın bir darbe niteliğinde olacağını ve bunun parti için bir felaket olabileceği uyarısında bulundu. BBC kanalına konuk olan Brown, partinin kendini yenilemek zorunda olduğunu söyledi. Blair'in, düşürülmesinin parti için felaket olabileceği uyarısında bulunan Brown, bunun birlik beraberlikle halledilmesi gerektiğini açıkladı.

Yerel seçim sonuçlarının İşçi Partisi'ni uykudan uyandırdığını ifade eden Brown, "Partimiz, diğer partilere kayan seçmenleri tekrar kazanmak zorundadır."dedi. İşçi partisinin sadece bireysel olarak değil, izlediği politikayı da değiştirmesi gerektiğini belirten Brown, "Benim görevim, halkın hayat standardını yükseltmek, refah ve güvenlikle ilgili halkın isteklerine cevap vermektir."diye konuştu.

Bu arada Sunday Times gazetesi, İşçi Partisi vekillerince Blair'e yazılan bir mektubu yayımladı. Blair'e yazılan mektupta, "Düzenli bir demokratik değişimin ön koşulu, şeffaf politika ve planlı-açık bir yol izlemektir."denildi.

İşçi Partisi eski liderlerinden Frank Dobson ise, "Blair görevi bırakmadığı sürece kaybettiği çok sayıda işçi partili seçmenin bir daha partiye geri dönmeyeceğini" söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious