Topa tuttular

  • Giriş : 12.01.2007 / 00:00:00

Amerikan ve İngiliz basını, Bush’un Irak planını ‘felaket’ olarak nitelendirip yerden yere vurdu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD Başkanı Bush, Irak’ta işlerin kötüye gitmeye başladığını kabullendikten sonra 3 aydır üzerinde çalıştığı yeni Irak stratejisini açıkladı. Bush, beklendiği gibi Irak’ta bulunan 135 bin dolayındaki Amerikan askerine 21 bin 500 ek kuvvet göndereceğini duyurdu. ABD Başkanı konuşmasında PKK sorununa üstü kapalı değindi. “Türkiye-Irak sınırında yaşanan problemler için bu ülke hükümetleriyle çalışacağız” dedi. Beyaz Saray tarafından yayınlanan plan metninde ise PKK ile mücadele Irak hükümetinin sorumlulukları arasında gösterildi.

SORUMLULUK BENİMDİR
Bush, en sert mesajları İran ve Suriye’ye verdi. Irak’ın toprak bütünlüğünün hayati olduğunu belirten ABD lideri, İran ve Suriye rejimlerinin teröristlerin Irak topraklarındaki saldırılarına destek verdiğini söyledi ve ekledi: “Irak’taki düşmanlarımıza silah ve eğitim yardımı yapan tüm şebekeleri belirleyip yok edeceğiz!”

Bush, Ortadoğu’da istikrarın sağlanması için Patriot füzelerinin de bölgeye yerleştirileceğini söyledi. ABD Başkanı füzelerin nereye konuşlandırılacağını belirtmese de bu açıklama İran ve Suriye’ye verilmiş bir gözdağı olarak nitelendirildi. “Irak’ta yapılan tüm hataların sorumluluğu benimdir” diyerek ilk kez “hata yapıldığını” kabul etti.

Bush konuşmasını şu sözlerle bitirdi: Irak hükümeti kendi payına düşenleri eksiksiz olarak yerine getirmeli. Kendilerine verdiğimiz desteğin ucu açık olduğunu düşünmemeli. 2007’de Amerikalılar’dan daha sabırlı olmalarını istiyorum. Bu savaşı kazanabiliriz ve kazanacağız.

İşte yeni Irak planı

GÜVENLİK STRATEJİSİ
* 15 Ocak’tan itibaren Irak’taki asker sayısı 21 bin 500 artırılacak. 17 bin 500 asker Bağdat’a konuşlanacak.

* Irak Ordusu Bağdat’a 3 tugay gönderecek.

* Irak hükümeti, mezhep farklılığı gözetmeksizin her milis örgütü silahsızlandıracak.

BÖLGESEL DİPLOMASİ
* Türkiye ve Irak arasındaki ilişkilerin güçlenmesi için yardımcı olunacak.

* İran ve Suriye’nin Irak’a etki etme çabaları engellenecek.

* Bölgedeki askeri varlığın artırılması sağlanacak.

* Müttefik ülkelerle savunma ilişkileri güçlendirilecek.

IRAK’IN ÖDEVLERİ
* PKK ile mücadelede çabalar artırılsın.

* Irak hükümetinde, tüm mezheplere eşit şekilde yetki dağılımı olacak şekilde reform yapılsın.

* Sünniler’in siyasete katılımının sağlanması için yerel seçimler yapılsın.

* Petrol tasarısı, Irak’ın tüm bölge ve mezheplerine adil şekilde gelir dağılımı öngörecek şekilde yasalaşsın.

EKONOMİK YARDIM
* Sivil problemlerin çözümü için 400 milyon dolar harcanacak.

* Bölgesel komutanlara, 350 milyon dolar aktarılacak.

* Yeniden yapılandırma programı için 414 milyon dolar bütçe ayrılacak. Kaynak: Beyaz Saray

ABD’den İran’a çuval
ABD Başkanı George Bush, Suriye ve İran’ı hedef alan konuşmasını yaptığı dakikalarda Amerikan askerleri Kuzey Irak’taki Erbil kentinde bulunan İran konsolosluğuna baskın düzenledi. 6 helikopter, 80 askerin katıldığı operasyonda 5 İranlı gözaltına alındı. Askerler, İranlı yetkililerin ellerini kelepçeleyerek başlarına çuval geçirdi.

RICE’TAN GÖZDAĞI
ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ise “İran’a karşı elimiz kolumuz bağlı değil durmayız” dedi. Rice, “İran’ın Irak’ta yürüttüğü Amerika karşıtı faaliyetlere karşı harekete geçeceğiz. İstikrarın her koşulda sağlarız” diye konuştu.

‘Çuvalcı’dan çuval yasağı
Üç yıl önce Süleymaniye’de gerçekleşen baskında Türk askerine çuval geçirilmesi olayının baş aktörlerinden Korgeneral David Petraeus, ABD Ordusu’nun Irak komutanı oldu. Petraeus, Irak’ta önümüzdeki aydan itibaren uygulanacak yeni operasyon doktrinini açıkladı. Petraeus’un kurallarına göre artık ABD askerleri gözaltına alınan kişilerin başına çuval geçirmeyecek; baskınlar sırasında evlerin kapılarını kırmayacak ve Iraklılar’la diyalog kurmaya özen gösterecek.

Bush’u yerden yere vurdular
ABD ve İngiltere’nin en saygın gazeteleri yeni Irak planını ‘felaket’ olarak niteledi

Dürüst olamadı
* New York Times (ABD): Bush ’Irak’ta başarısızlık bir felaket olur’ dedi. Ama asıl felaket Bush’un kazanamadığı bu savaş... Başkan’ın, ulusuna karşı dürüst olma şansı vardı ama bu şansı değerlendiremedi. Anlaşılan kalan 2 yıllık görev süresini böyle doldurup pisliği de kendinden sonra gelen başkana bırakacak.

Felaket stratejisi
* Washington Post (ABD): Bush İran ve Suriye ile diyalog kurmayı reddetti. Bir adım daha ileri gidip “Düşmanlarımıza destek verenleri bulup yok edeceğiz” dedi. Bush, Irak’ta barışı bu iki ülkeye savaş açarak sağlanayacağına mı inanıyor!

Liseli ödevi gibi
* Los Angeles Times (ABD): Bush’un planı lise ödevine benziyor. Kapağı süslü ve kolay okunuyor. Ama içinde kayda değer yenilik yok.

Kan akacak
* The Philadelphia Inquirer (ABD): Bush sert vurgular yaparak eski düşüncelerini pazarlamaya çalışıyor. Bush’un planı Irak’ta daha fazla kan akıtacak.

20 bin asker mezara
* Independent (İNGİLTERE): Başkomutan George Bush, Irak mezarlığına 20 bin asker daha gönderiyor. Aptalca akın devam edecek. Her çaresiz adam kumar oynamaya devam eder, tercihen de başkalarının hayatıyla. Bush ve Blair savaşı sadece Hollywood filmlerinden gördüler.

Son kumarını oynuyor
* The Guardian (İNGİLTERE): Bush, Ortadoğu’ya kabus yaşatan, başarısızlığa mahkum Irak macerasında son zarlarını atıyor. Yarattıkları felaketin enkazıyla kuşatılan Bush ve Blair parçaların birleştirilebileceğine inanıyor. Ama bu ölü bir proje.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious