Topal'ın kızını tehdit edenlere müebbet hapis

Topal'ın kızını tehdit edenlere müebbet hapis.11361
  • Giriş : 10.04.2008 / 15:54:00
  • Güncelleme : 10.04.2008 / 15:57:03

Ömer Lütfü Topal'ın kızını ölümle tehdit ederek 400 bin dolar haraç istedikleri ve 1 kişinin öldürülmesi olayına karıştıkları iddiasıyla yargılanan 16 sanıktan 3'ü müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu 8 sanık katıldı. Diğer 8 sanık ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada esas hakkındaki savunmasını yapan tutuklu sanık Yusuf Kayapınar, hakkındaki iddiaların, yargılandığı 6 yıllık sürede delillendirilemediğini ileri sürdü.

Emniyette işkence gördüğüne dair 2 raporu bulunduğunu ifade eden Kayapınar, ''İddia edilen suçlamalarla ilgim yok. İddialar hayal ürünüdür. 6 yıldır tutukluyum. 4 çocuk babasıyım, ailece mağdur olduk. Tahliyemi istiyorum'' dedi.

Duruşmada son savunmalarını yapan diğer sanıklar da tahliye talebinde bulundular.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanıklardan Yusuf Kayapınar'ın liderliğinde suç işlemek için silahlı bir örgüt kurulduğunu belirterek, bir kısım sanıkların daha önce yanında çalıştıkları Ömer Lütfi Topal ve adamları tarafından işlenen bir cinayet nedeniyle suçu üstlenerek cezaevinde yattıklarını bildirdi.

Bu sanıkların cezaevinden çıktıktan sonra kendilerine vaat edilen parayı alamadıkları gerekçesiyle telefonla aradıkları Ömer Lütfi Topal'ın kızı Elif Lütfiye Topal'ın iş yerine gittikleri ve kendisinden 400 bin dolar istedikleri kaydedilen kararda, paranın ödenmemesi üzerine, Elif Lütfiye Topal'ın iş yerinde bulunan Mehmet Recep Parlak'ın tehdit edilip korkutulması amacıyla Topal'a ait olan söz konusu iş yerinin kurşunlandığı ve bomba atıldığı kaydedildi.

Kararda, iş yerine atılan bombanın patlamadığı ifade edilerek, ''Elif Lütfiye Topal'a yönelik yağma suçunun da teşebbüs aşamasında kaldığı'' vurgulandı.

Ayrıca sanıklardan Cengizhan Atakul'un, iddia ettiği alacağını tahsil etmek amacıyla diğer sanıklardan yardım istediği anlatılan kararda, bunun üzerine bazı sanıkların Mustafa Hasanoğlu'nu kaçırdıkları, bu kişinin ters cevaplar vermesi ve serbest bırakılması karşısında yüklü miktarda para verebileceğini ancak serbest kaldığında bunun hesabını soracağını belirtmesi üzerine de Hasanoğlu'nun öldürüldüğü belirtildi.

-CEZALAR-

Mahkeme daha sonra sanıklardan Metin Aydoğmuş, Kemal Eriş ve Kerim Yenidünya'ya, ''adam öldürmek'' suçundan müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme ayrıca bu kişilerden Aydoğmuş'a ''suç örgütüne üye olmak'', ''Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet etmek'' ve ''gasp'' gibi suçlardan 14 yıl 2 ay, Eriş'e 10 yıl 2,5 ay, Yenidünya'ya da 13 yıl 9 ay 25 gün hapis cezası verdi.

Yusuf Kayapınar'ın ''suç işlemek için örgüt kurmak'', ''gasp'', ''Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet etmek'' ve ''patlayıcı madde atmak'' suçlarından 31 yıl 4 ay 20 gün hapis cezasına çarptırmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, Orhan Korkmaz'ı da benzer suçlardan 14 yıl 10 ay 25 gün hapis cezasına mahkum etti.

Mahkeme, ''suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak ve yardım etmek'', ''gasp'' ve ''Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet etmek'' gibi suçlardan haklarında dava açılan diğer sanıklardan Hasan Hoşgüler'e 12 yıl 11 ay 25 gün, Şeyhmus Yeşilmen'e 10 yıl 2,5 ay, Cengizhan Atakul'a 8 yıl 9 ay, Murat Ersin'e 9 yıl 4,5 ay, Birol Tünel'e 5 yıl 2,5 ay, Aziz Taştan'a 3 yıl 2 ay 10 gün, Çetin Aydoğmuş'a 3 yıl 1,5 ay, Ahmet Taşdemir'e de 1 yıl 3 ay hapis cezası verilmesini karara bağladı.

-2 SANIĞA BERAAT-

Benzer suçlardan yargılanan Metin Dindar ve Mehmet Abuş'un ise beraatına karar veren mahkeme heyeti, hayatını kaybeden Bayram Çal hakkındaki kamu davasının ise ölümü nedeniyle düşürülmesini hükme bağladı.

Mahkeme, kararla birlikte Orhan Korkmaz, Murat Ersin, Hasan Hoşgüler ve Şeyhmus Yeşilmen'i tutuklu kaldıkları süreyi dikkate alarak tahliye etti.

-DAVANIN GEÇMİŞİ-

Kapatılan İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Yusuf Kayapınar ile Hasan Hoşgüler'in, çıkar amaçlı suç örgütü kurdukları ve diğer sanıklar ile 28 Nisan 1996 tarihinde Bodrum'da Regal Otel'in sahibi Hikmet Babataş'ın öldürülmesi olayına karıştıkları belirtiliyordu.

Sanıkların, bu işin karşılığı olan 400 bin doları almak için merkezi Bakırköy'de bulunan Emperyal İşletmelerinin sahibi Elif Lütfiye Topal'ı tehdit ettikleri anlatılan iddianamede, ayrıca paranın ödenmesini sağlamak amacıyla 11 Ekim 2002 tarihinde Emperyal İşletmelerinin merkezini kurşunladıkları, 10 gün sonra da aynı yere bombalı saldırı düzenledikleri kaydediliyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious