Topal'ın peşini bırakmıyorlar

Topal'ın peşini bırakmıyorlar.13887
  • Giriş : 30.07.2008 / 08:33:00

Galatasaray'da yıldızı parlayan, 2008 Avrupa Şampiyonası'nda oynadığı futbolla birçok Avrupa kulübünün transfer listesine giren Mehmet Topal'ın peşini özellikle İngiliz kulübü Everton bırakmıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Everton Teknik Direktörü David Moyes'in mutlaka takımda görmek istediği Mehmet için İngiliz kulübü her türlü fedakârlığı yapıyor.

Yabancı bir futbolcunun Premier Lig'de forma giyebilmesi için birtakım özel kriterler bulunuyor. Bunlardan en önemli olanı ise bir sezonda ülkesinin milli takımında yüzde 75 forma giymesi gerekiyor. Geçen yıl Milli Takım'ın Avrupa Şampiyonası eleme grubu maçlarında forma giyemeyen Mehmet Topal, sadece şampiyonada Ay-Yıldızlı formayı giyebilmişti. Bu yüzden bir yılda Milli Takım maçlarının sadece yüzde 38'inde oynayan Mehmet'in Premier Lig için şartları tutmuyordu. Buna rağmen Everton Teknik Direktörü David Moyes'in İngiltere Futbol Federasyonu'na yazdığı bir mektupla Mehmet'i bu sezon takımda oynatacağının garantisini verdiği ve bu transfer için özel izin istediği öğrenildi. Moyes'in oynatma garantisi vermesi üzerine İngiliz federasyonunun da Mehmet Topal'ın transfer edilebileceğine dair özel izin çıkardığı ifade edildi.

Federasyondan Mehmet Topal'ın transferi için özel izin çıkaran Everton kulübü, bu kez Galatasaray'ın yüksek bonservis bedeline takıldı. Sarı-Kırmızılı takımdan yıllık 400 bin YTL alan Mehmet'le yıllık bir milyon 500 bin Euro karşılığında prensipte anlaşan İngilizler, bonservis bedeli olarak da 5 milyon Euro'yu gözden çıkarmıştı. Galatasaray'ın bu rakamı reddetmesi üzerine uzun pazarlıklar sonucu Evertonlu yöneticiler, bu kez fiyatı 9 milyon Euro'ya kadar yükseltti. İngiliz kulübünün önümüzdeki günlerde Galatasaray'la bir kez daha masaya oturarak Mehmet'i 12 milyon Euro bonservis bedeli karşılığında transfer etmeye çalışacağı belirtildi. Sarı-Kırmızılı kulübün ise Mehmet için 15 milyon Euro bonservis bedelinde ısrar ettiği öğrenildi.

Galatasaray'ın genç yıldızı Mehmet Topal, Everton kulübünün kendisini istediğini doğrulayarak, kulübünün izin vermesi halinde bu teklife sıcak baktığını söyledi. Futbolun beşiği İngiltere'de oynamak istediğini anlatan Mehmet, "Ben Galatasaray'da oynadığım için çok mutluyum. Ancak özellikle İngiltere'de Futbol oynamak istiyorum. Eğer bu transferden kulübüm de para kazanacaksa gitmek isterim." dedi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*