Topbaş, eskileri eleştirdi!

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 4 yeni özürlü merkezinin açılış töreninde İstanbul'da şimdiye kadar görev yapan belediye başkanlarına yüklendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yapılan çalışmaların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemin devamı olduğunu söyleyen Topbaş, "Bugüne kadar hükümetler neredeydi. Bunun hamasi konuşmaları yapıldı, sivil toplum örgütlerini yanlarına aldılar. Ancak şimdiye kadar yapılmış kayda değer bir şey görülmüyor." şeklinde konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Kadıköy, Ümraniye, Sultanbeyli ve Gaziosmanpaşa'da inşası tamamlanan 4 yeni Özürlü Merkezi'nin açılış töreni Cemal Reşit rey Konser Salonu'nda gerçekleştirildi. İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın eşi Özleyiş Topbaş'la birlikte katıldığı programa, görme engelli Milletvekili Lokman Ayva, Gürsoy Erol, AK Parti Milletvekili Burhan Kuzu, İş adamı Halis Toprak, Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda engelli katıldı.

Tören, Çağlayan Zihinsel Engelliler Mesleki Rehabilitasyon Merkezi Mehter Grubu'nun gösterisi ile başladı. Engelli mehter takımının söylediği marşlar, büyük beğeni topladı. Programda işitme engelliler için çeviri de yapıldı.

Tören'de ilk olarak İstanbul Vali Yardımcısı Kemal Keskin konuştu. Keskin, yapılan hizmetlerden dolayı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a teşekkür etti.

Bu arada, geçirdiği Trafik Kazası sonrası yürüme yeteneğini kaybeden AK Parti Milletvekili Gürsoy Erol, tekerlekli sandalyesi ile platforma çıkarak konuşma yaptı. Türkiye'nin konuşmaktan çok icraata ihtiyaç duyduğunu söyleyen Gürsoy Erol, " Bu konuda hizmeti geçen herkese tekrar tekrar teşekkür ediyorum. 'Engelliler için ne yapılsa azdır' diyorum. Dört sene önceye bir bakalım, bu güne bir bakalım. 4 sene önce özürlüler olarak ekonomide ne durumdaydık, 4 sene önce özürlüler olarak eğitimde ne durumdaydık, 4 sene önce özürlüler olarak sağlıkta ne durumdaydık, 4 sene önce özürlüler olarak bir kamu kuruluşuna gittiğimiz zaman karşımızda muhatap bulabiliyormuyduk? Meclise gittiğimizde kendimiz gibi kaç kişiyi bulabiliyorduk. Bu gün başta sayın Başbakanımız olmak üzere, Meclisimizde, belediyelerimizde muhatap bulabiliyorsak, akşamleyin başımızı yastığa koyduğumuzda şöyle bir düşünelim; 4 senede nereden nereye geldik, neler ortaya koyduk düşünmenizi sizlerden istirham ediyorum." dedi. Erol, çıkan yasalara rağmen uygulamada sıkıntı yaşandığını belirteker, bunun düzeltilmesi içinde engelli vatandaşların şikayetleri kendilerine iletmesini istedi.

-"EN İYİ CUMHURBAŞKANI TÜRKİYE'DE OLACAK"-

Programda, AK Parti Milletvekili Lokman Ayva, espirili konuşması ile salonu dolduranları kahkahaya boğdu. Engelli mehter takımının gösterisi sırasında kendisini Osmanlı padişahlarının yemek ziyafetinden önce dinlediği mehter ziyafetinde gibi hissettiğini dile getiren Ayva, "Hepimiz bu orkestra gibi bir ahengi temsil ediyoruz. Ama içimizde ara sıra dümbelekler de çıkıyor." diye konuştu.

Ayva konuşmasında, Cumhurbaşkanlığı seçimine de değindi. Newyork'da yaşayan bir Türk'ün bir konuşmada kendisine 'Kadir Topbaş kriz döneminde İstanbul'u ne kadar güzel yönetti. New York'a başkan yapalım' dediğini söyleyen Ayva, "New Yorklular böyle biraz hazırcıdır. En iyisinin kendilerinde olmasını isterler. Dünya'nın en iyi başkanı İstanbul'da olacak. Dünyanın en iyi başbakanı Türkiye'de olacak. En iyi Cumhurbaşkanı da Türkiye'de olacak." şeklinde konuştu.

Yapılan hizmetlerle Türkiye'nin her gün daha da insancıllaştığını aktaran Ayva, bir çok engellinin hizmetlerden haberdar olamamasından yakındı. Ayva, " Senede 1.5 katrilyon ilave para aktarıyoruz. Bunlardan haberi olanların oranı sadece yüzde 24. Yüzde 76'sının haberi bile yok. Bu merkezlerden insanlarımızın haberi olması lazım. Bu merkezlerimizden haberi olmayan insanlar faydalanamıyor bilemiyor. İnsanlarımız boşu boşuna sıkıntı çekmesin. Bir oraları memurlarımız tatil yapsın diye açmıyoruz." dedi.

Ayva, bir gazeteci ile yaşadığı anısını da esripirili bir şekilde anlattı. Bir toplantı öncesi gazetecinin kendisine "Sayın vekilim bu kadar hizmet sonrasında engelliler bu yapılanların kadrini bilmezse Allah kör eder" dediğini söyleyen Ayva, "Ben zaten körüm o zaman ben kadrini bilmeyeyim" şeklinde cevap verdiğini söyleyince salonda bulunanları güldürdü.

- TOPBAŞ: "BUGÜNE KADAR HÜKÜTEMLER NEREDEYDİ" -

Türkiye'nin özürlülerle ilgili yasa ve düzenlemeleri çıkarmakta çok geride kaldığını aktaran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, AK Parti öncesi hükümet ve belediyelere yüklendi. Gelişmiş ülkelerin engeli vatandaşların sorunları ile ilgili bir çok konuda çözümü çok önceleri bulduğunu aktaran Topbaş, "21. yüzyılda ilk defa özrlülerle ilgilii yasa çıkıyor. İlk defa 1,5 katrilyon bütçeden ek para ayrılıyor. Bugüne kadar hükümetler nerdeydi. Bunun hamasi konuşmaları yapıldı, sivil toplum örgütlerini yanlarına aldılar. Ancak şimdiye kadar yapılmış kayda değer bir şey görülmüyor." şeklinde eleştiride bulundu.

İnsanların doğuştan engelli olabileceği gibi hiç beklenmedik bir anda herkesin aynı kaderi paylaşabileceği uyarısında bulunan Topbaş, "İnsan çok tabii olarak doğuştan özürlü olabilir ama, sağlam bir insanın sosyal hayatta ne zaman özürlü olacağını kimse bilemez. Gürsoy Erol beyefendimiz daha önce Kadıköy İlçesi Kaymakamımızdı. Ancak geçirdiği Trafik Kazası sonrasında engelli hale geldi. Lokman Ayva beyefendi küçük yaşlarda geçirdiği rahatsızlık sonrasında kalp gözü açık hale geldi. Biz bu bağlamda Büyükşehir Belediyesi her alanda bütün kararlarımızıda pararlel olarak düşünmeliyiz. Satın aldığımız 500 otobüsün herbiri düşük tabanlı. Yeni alınacak 2 bin civarında otobüs mutlaka özürlülerin kullanabileceği tarzda olacak. Tretuvarlar, okul projelerimiz buna göre hazırlanıyor. Hatta Kiptaş marifetinde hazırladığımız konutaların giriş katları özürlülere göre hazırlanması talimatını verdik." şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediysine bağlı merkezlere kayıtlı 38 bin 700 engellinin bulunduğunu ancak bu rakamın İstanbul'dak engelli sayısının çok altında olduğunu belirten Topbaş, engelli vatandaşların haberdar edilmesi konusunda Medya'dan destek istedi.

Topbaş, "Bugün 4 yeni özürlü merkezimizi açıyoruz. Ancak daha önce de söylediğimiz gibi yeterli değil. Bu çalışmaların tek taraflı olmaması lazım. Özürlünün topluma rehabilitesi yanında toplumun da özürlüyü kabullenmesi ve anlaması adına hepimize görev düşüyor. Medyamızın bu yerlerden bahsetmesi gerekiyor. 38 bin 700 kayıtlı var ama diğerlerine ulaşmamız için medyaya ihtiyacımız var." diye konuştu.

Topbaş'ın konuşmasının ardından Kadıköy, Sultanbeyli, Ümraniye ve Gaziosmanpaşa'da inşaası tamamlanan 4 yeni 'Özürlü Merkezi' nin açılışı telekonferans yöntemi ile gerçekleştirildi. Yapılan açılışlarla İstanbul'da 8 olan 'Özürlü Merkezi' 12'ye çıkmış oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious