Topbaş, İstanbul'un trafik yoğunluğuna çözüm arıyor

Topbaş, İstanbul'un trafik yoğunluğuna çözüm arıyor .8510
  • Giriş : 25.09.2007 / 23:03:00
  • Güncelleme : 25.09.2007 / 23:37:29

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'dan 'Metrobüsü vaktinden önce açtık' itirafı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, metrobüs sisteminin henüz istedikleri gibi kurgulanmadığını, bazı eksiklik ve aksaklıkları bulunduğunu, 'kademeli mesai' uygulamasıyla ilgili de, gelişmiş metropollerde ortaya konulan sistemi getirmeye çalıştıklarını açıkladı.

Topbaş, trafik yoğunluğuna çözüm olarak uygulamaya konulan metrobüs ve uygulanması öngörülen 'kademeli mesai' ile ilgili soruları yanıtladı.

"Metrobüslerin, çalışmalar bitirilmeden açıldığı şeklinde eleştiriler oldu. Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Topbaş, metrobüsü kullanan vatandaşların çok memnun olduklar yanıt verdi.

Topbaş, "Sistem tamamen bizim istediğimiz boyuta geldiğinde asrın projesi gibi görülecek, dünyada ilk defa uygulanan bir sistem. Şu anda bile Küçükçekmece'den Topkapı'ya 14 dakikada geliniyor. Aksaklıkları gideriyoruz" dedi.

Metrobüsün vaktinden önce açıldığı eleştirilerine ise katıldığını ifade eden Topbaş, okulların açılması nedeniyle trafik sıkıntısı endişesinden dolayı tam bitmediği halde metrobüsü devreye soktuklarını belirtti.

'Kademeli mesai' uygulaması

Kadir Topbaş, 'kademeli mesai' uygulama projesi ile ilgili bir soru üzerine de, gelişmiş büyük metropollerde ortaya konmuş olan bir sistemi getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Artık herkesin aynı saatte işe gidip aynı saatte eve dönüşünün ayrıştırılması gerektiğine işaret eden Topbaş, "Öğretim seviyelerine göre, ders ve okul saatleri ile mesai saatlerinin ayrıştırılmasını planlıyoruz. Böylece günlük trafiğin yoğun olduğu pik saatleri yaymayı düşünüyoruz. Tepe noktalar biraz daha yaygınlaşmış olacak" diye konuştu.

Gişelerin ötelenmesi

Gişelerin ötelenmesi konusundaki soru üzerine de Topbaş, Karayolları Müdürlüğü'nün bu yolların satışıyla birlikte gişelerin getirdiği geliri de dikkate alarak iyi bir girdi sağlayabileceği düşüncesiyle gişelerin ötelenmesini doğru bulmadığını söyledi.

Topbaş, "Ama sayın Başbakanımız, 'Hayır burada İstanbul'un kent içi ulaşımında problem olan noktaları daha ötelere kaydırmayı doğru buluyorum' diye ifade ettiler. Talimat verdiler. Çalışmasını yaptık, bunun uygulama kararı da verilecek ve inşallah devreye girecek" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious