Topbaş, New York'ta konuştu

Topbaş, New York'ta konuştu.14540
  • Giriş : 16.05.2007 / 00:00:00

Topbaş, “İklim değişikliğiyle olan mücadelede yerel yönetimlerin üzerine düşen sorumluluklar paralelinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak yeni projeleri hayata geçiriyoruz” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD’nin New York kentinde önceki gün başlayan “C40 Büyük Kentler İklim Zirvesi”ne katılmak üzere gelen Kadir Topbaş, zirvenin “Yenilenebilir Enerji Sistemlerini Benimsemek” konulu altıncı panelinde bir konuşma yaptı.

Topbaş konuşmasında, New York’ta düzenlenen bu toplantının, iklim değişikliğiyle mücadelede önemli açılımlar sağlayacağına inandığını belirterek, dünyanın üretim ve tüketimin her aşamasında kirlendiğini ve iklim değişikliği nedeniyle denizlerin ve okyanusların giderek küçüldüğünü söyledi.

TÜRKİYE’NİN DURUMU

Topbaş, son 150 yılda dünyada karbon gazı oranının yüzde 40 arttığını belirterek, iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılmasına yönelik alınacak önlemlerde hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin sorumlulukları olduğunu anlattı. Türkiye’nin karbondioksit salımının 1990-2004 yılları arasında yüzde 72.6’lık artışla 294 milyon tona ulaştığını kaydeden Topbaş, “Maalesef Türkiye bu yıllar arasında karbondioksit salınımında en hızlı artış kaydeden ülkeler arasında yer aldı” diye konuştu.

Topbaş, bu artışa karşın Türkiye’nin, küresel ısınm ya neden olan karbondioksit emisyonu üretme açısından kişi başı sorumluluğunun diğer ülkelere göre çok az olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’nin kişi başı sera gazı emisyon oranları 2003 yılı itibariyle 3.3 ton karbondioksit eşleniktir” dedi. Türkiye’nin petrol, doğalgaz ve kömür gibi fosil yakıt kaynakları yönünden yoksul bir ülke olmasına karşın güneş, rüzgar, hidrolik ve jeotermal gibi temiz enerji kaynakları yönünden son derece zengin bir ülke olduğuna dikkati çeken Topbaş, Türkiye’nin 2005 yılında “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Yasa” çıkardığını hatırlattı.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN PROJELERİ

Konuşmasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında yaşama geçirdiği projeler hakkında da bilgi veren Topbaş, İstanbul’daki katı atık yönetiminin strateji ve hedeflerini, AB çevre mevzuatıyla uyumlu “Entegre Katı Atık Yönetimi Stratejik Planı” ile belirlediklerini söyledi. İstanbul’da günlük toplanan çöp miktarının 14 bin ton olduğunu anlatan Topbaş, “3 yılda düzenli depolama alanlarında topladığımız çöplerden 55 bin 259 ton kompost ve 15 milyon 369 bin kWh elektrik ürettik, bu miktar, 30 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak bir miktardır” diye konuştu.

Yenilenebilir enerji sistemlerinin İstanbul genelinde kullanımı ve yaygınlaştırılması amacıyla başlattıkları projeler hakkında da bilgi veren Topbaş, bu projeleri “Çatalca-Durusu bölgesinde 2 ayrı rüzgar enerjisantralinin kurulması projesi, Hasdal Çöp Gazından Elektrik Üretim Projesi (faaliyette) Odayeri ve Kömürcüoda Çöp Gazından Elektrik Üretim Projesi, Haliç’te 2 yıl içinde faaliyete geçecek ve dünyada ilk kez uygulanacakprojelerden biri olan Hidrojen Yakıtlı Bot Projesi ve Bioyakıtların Kentiçi Toplu Ulaşımda Özendirilmesi Projesi” olarak sıraladı ve bunlarla ilgili bilgi verdi.

Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle enerji, ulaşım, atık yönetimi ve çöp gazından elektrik üretimi projeleri sayesinde yıllık 1.8 milyon ton sera gazı emisyonunu azaltmayı hedeflediklerini de vurguladı.

Topbaş, bir soru üzerine, İstanbul Boğazı’ndaki güçlü akıntıdan enerji üretilmesine yönelik Enerji Bakanlığı ve TÜBİTAK ile bazı çalışmalar yürüttükleri bilgisini de verdi.

Zirve kapsamında düzenlenen altıncı paneli Clinton İklim Girişimi’nin danışmanı Jan Hartke yönetti ve panelde Topbaş ile birlikte Siemens A.G.’nin başkanı Klaus Kleinfield, KeySpan firmasının başkanı Robert Catellve Addis Ababa Belediye Başkanı Birhane Deressa panelist olarak yer aldı. Panelde konuşmacılar özellikle İstanbul’un gidilip görülmesi gereken “harika ve önemli bir kent” olduğundan sözettiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious