Topbaş, siyaset dersi verdi

Topbaş, siyaset dersi verdi  .8413
  • Giriş : 01.03.2008 / 18:08:00

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, adımlarını siyasi kimlik adı altında değil, sosyal belediyecilik adına attıklarını belirterek, ''Biz, hizmeti prensip edinmişiz. Kimlik ve kişiliği, inanç dünyası, yapısı, siyasi düşüncesi bizi hiç ilgile

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti İstanbul İl Başkanlığının ''Hizmet yerinde görülür. Gidelim, görelim'' başlığı altında hazırladığı tanıtım programları kapsamında Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen toplantıda ''sosyal belediyecilik'' uygulamaları anlatıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle başlayan toplantıda, Çağlayan Zihinsel Engelliler Mehteranı gösteri yaptı. Katılımcılardan yoğun alkış alan gösteri sonunda, Topbaş ve gazeteci Uğur Dündar, engelli gençlerin isteği üzerine fotoğraf çektirdi.

Etkinlikte, sosyal belediyecilik hizmetlerini yerinde gören ve aralarında Cemil İpekçi, Hakan Peker, Orhan Hakalmaz, Burcu Güneş, Eda-Metin Özülkü, Uğur Işılak, Yonca Evcimik, Uğur Arslan, Reyhan Karaca, Berdan Mardini, Mustafa Sağyaşar, Zeki Alasya, Şahin Özer, Haşmet Babaoğlu, Rahim Er, Yalçın Bayer, Fuat Kozluklu, Salih Memecan, Murat Yalçıntaş ve Ömer Bolat'ın bulunduğu ünlü isimlerin görüş ve düşüncelerini içeren sinevizyon gösterisi sunuldu.

Toplantıda konuşan Topbaş, ''her şey insan için'' bilinciyle 365 gün 24 saat çalıştıklarını belirterek, bir kentin ve ülkenin huzur ve güveninin, orada yaşayanların yönetime güveninden geçtiğini kaydetti.

Bu güveni sağlama sorumlulukları bulunduğunu, bunda medyaya da görevler düştüğünü anlatan Topbaş, ''Eğer yurttaşların umutları varsa, o kent gelecek adına güzel adımlar atar, geleceği yok diye düşünülürse o şehirde kaos ortaya çıkar, umutlar yitirilir'' dedi.

İnsan karakterinin yüzde 20'sini yaşadığı çevrenin belirlediğini ifade eden Topbaş, bunun için de çevrenin iyi düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Bu yıl sonu itibariyle İstanbul'a yapılan yatırım toplamının 22 milyar YTL'yi bulacağını belirten Topbaş, ''Sizlerin kaynaklarını doğru kullanıyoruz. Belediyeciliğin sadece fen ve imar olmadığını, her şeyin insan için olduğunu ve sosyal belediyeciliğin son derece önemli olduğunu biliyoruz'' diye konuştu.

-''HERKESE EŞİT MESAFEDE OLMAYI PRENSİP EDİNDİK''-

Topbaş, herkese eşit mesafede olmayı prensip edindiklerini belirterek, ''Çünkü biliyoruz ki bize verilen görev belirli bir zaman dilimi. Bu zaman diliminde ne izler bırakır, kente neler yaparız. Ön yargısız ve herkese eşit mesafede olan, kimsesizin kimsesi olan bir yerel yönetim anlayışını ortaya koyuyoruz'' dedi.

Ulusların yarıştığı dönemin bittiğini, günümüzde artık kentlerin yarıştığını ifade eden Topbaş, küresel bir kent olan İstanbul'un artık bu yarışın içinde olduğunu vurguladı.

Ünlü düşünür Mevlana'nın ''Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşır'' sözünü anımsatan Topbaş, ''İşte yöneticiler halkıyla aynı duyguyu paylaşıyorlarsa anlaşabilirler, aynı dili paylaşmak önemli değil'' dedi.

-''BÖYLE BİR NİYETİMİZ YOK''-

Sosyal belediyecilik alanında yapılan çalışmaları anlatan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu kaynakları yurttaşlarımıza politik amaçlarla kullanmıyoruz. Bu adımları siyasi kimlik adı altında değil, sosyal belediyecilik adına atıyoruz.

Maalesef bazı siyasi partiler bunu gündeme getiriyorlar. Bu ayrı bir vicdani sorumluluk. Bir kimsenin sıkıntı ve problemini istismar etmenin yollarından bir tanesi siyasi yolları kullanmak. Asla böyle bir niyetimiz yok. Biz hizmeti prensip edinmişiz. Kimlik ve kişiliği, inanç dünyası, yapısı, siyasi düşüncesi bizi hiç ilgilendirmez. Zaten yerinden yönetim ilkesinin gereği de sosyal hizmetleri sadece yardıma muhtaç insanlara vermek değil, her alandaki insanların sosyal ihtiyaçlarına cevap vermek.''

Meslek ve beceri edindirme kursları, sağlık ve özürlü merkezleri, internet evleri, kapalı spor salonu, spor merkezleri açtıklarını, evde sağlık hizmeti verdiklerini anlatan Topbaş, İstanbul'a 1054 kilometre bisiklet yolu projesini başlattıklarını bildirdi.

İSMEK'in 157 bin öğrencisi bulunduğunu, bu sayıyla Rekorlar Kitabı'na bile girebileceğini anlatan Topbaş, İSMEK kurslarına giden bir kadının, ''Bir avuç dolusu sinir hapı içiyordum, buraya başladım bıraktım, nikahımı kıyar mısın?'' dediğini ifade ederek, ''Bu kurslar insanları rehabilite ediyor'' dedi.

Dersanet projesi ile 81 ilde dershaneye gidemeyen 70 bin öğrenciye internet üzerinden dershane imkanı tanındığını belirten Topbaş, burs verdikleri 50 bin üniversite öğrencisini de 2010 Avrupa Kültür Başkentliği sürecinde ''Kültür elçisi'' olarak görevlendireceklerini anlattı.

-''BU, KUCAĞIMIZDA BULDUĞUMUZ BİR SORUNDUR''-

Ak Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu da klasik belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra sosyal belediyecilik alanında yapılan ve toplumu kucaklayan hizmetlerin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Toplumun sosyal gelişiminin sağlanmasının Anayasa hükmü olduğunu belirten Babuşcu, belediyelerin göç ve hızlı kentleşme gibi şartlar paralelinde hizmet felsefelerini yeniden gözden geçirmeleri gerektiğini kaydetti.

Sosyal belediyecilik hizmetlerini ayrım gözetmeden yaptıklarını anlatan Babuşcu, kendilerini eleştirmeye kalkanların bir şey bulamayınca da ''Efendim, insanlara balık vermek yerine balık tutmayı öğretin'' ya da ''Birkaç kişiye yardım etmekle ne değişecek?'' gibi argümanlar kullandıklarını kaydetti.

Babuşcu, ''Çok açık ifade etmek istiyorum ki, bir ülke için yoksulluk bir sorundur, bazı politikalarla bu sorunun çözüm yolları bulunmalıdır. Bir insanın aç olması ya da kış ortamında yatacak yerinin olmaması bir sorun değil, derttir. Dertler de çözüm aramak yerine çare üretmeyi gerektirir. Bizim yaptığımız budur'' diye konuştu.

Toplantının sonunda, sosyal belediyecilik uygulamalarını yerinde görerek görüşlerini açıklayan ünlülere birer ebru çalışması hediye edildi.

Toplantıya, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, AK Parti Genel Sekreteri İdris Naim Şahin, bazı milletvekilleri ve ilçe belediye başkanları, Zerrin Arbaş, Zeki Alasya, Mustafa Sağyaşar, Burcu Güneş ve Reyhan Karaca'nın da aralarında bulunduğu sanatçılar ile partililer katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious