Topbaş, umutlu konuştu

  • Giriş : 10.06.2006 / 00:00:00

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yatırımcıların güven ve gelecek gördüğü yerlere yöneldiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Topbaş; "Sermayenin dini olmaz. Sermaye sermeyedir. Güven ve gelecek duyduğu yerlere gider. Yatırım yapmaya geliyorlar. Ve küresel sermaye dediğimiz, dünyada var olan büyük bir sermayenin ağırlıklı olarak İstanbul tercih etmek istemesi gurur duyacağımız bir şeydir" dedi.

Bolu Büyük Abant Oteli'nde belediyenin istişare toplantısına katılan Kadir Toptaş, yatırımcıların güven ve gelecek gördüğü yerlere yöneldiğini kaydetti. Topbaş, "Sermayenin dini olmaz. Sermaye sermeyedir. Güven ve gelecek duyduğu yerlere gider. Yatırım yapmaya geliyorlar. Ve küresel sermaye dediğimiz, dünyada var olan büyük bir sermayenin ağırlıklı olarak İstanbul tercih etmek istemesi gurur duyacağımız bir şeydir. Bu nereden gelirse gelsin, Amerika'dan olsun Avrupa'dan olsun. Mesela şimdi Almanlardan bu tarz talepler var. Fransızlardan var. Türk-Arap İş Formu için gelen bir heyetle görüşme yaptık. Arapların ellinde ciddi bir sermaye var. Petrolün varil fiyatı 70 dolara yükseldi. Ellerinde ciddi petrol kaynakları var. Özellikle ikiz kulelerden sonra ABD ve diğer batı ülkelerinde Arap ülkelerine karşı vize konusunda zorluklar çıkartıyorlar. Yatırım ve gelecekleri konusunda endişeli. Diğer bir faktör ise Türkiye'nin hızla gelişmesi, istikrarı, enflasyonun tek haneli rakamlara gelmesi, iktidardaki hükümetin ufuk açıcı olması ve Avrupa Birliği ile müzakere masasında olması gelişen İstanbul'un gelecekte bir yatırım adresi olmasını görmeleri nedeniyle bu sermaye burayı ağırlık merkez olarak görüyor ve temasları var. Dün de yine bir grupla görüştük, ciddi alanlarda yatırım istiyorlar" dedi.

Başkan Topbaş, gelişmiş ülkelerdeki imkanların olmadığını, ancak kamu alanlarını bir hukuk devleti ölçüleri içerisinde değerlendirmek istediklerini ifade ederek, "Bu durumlar uygun yerlerdeki prosedürleri yerine getirerek imkan sunuyoruz. Ya da onların belirledikleri yerlerde yatırım yapmaları için bürokratik işlemlerin hızlanması açısında yardımcı oluyor. Ülkeler ve şehirler ancak bu şekilde kalkınabilir, istihdam ve iş olanakları ancak bu şekilde sağlanabilir" diye konuştu.

İstanbul şu bunun kat ve kat fazlasını getirmiş durumda. İstanbul Levent'teki İETT Garajı'nın imar hadlerinde düzenlemeler yaptık. İstanbul'da hiçbir zaman verilmiş imar hadlerinin üzerine çıkmadık. O bölgedeki gelişmeleri dikkate alarak yapılacak gökdelen ve plazalardan çok daha önce yapılmış yapılar var. O zaman hiçbir eleştiri almadığı gibi onlarla ilgili kimse konuşmadı bile. Ama şimdi bazı kesimlerle farklı bakış açıları ortaya çıktı. Bunları rahatsız edici buluyorum. Biz İstanbul'un haklarını en iyi şekilde değerlendirmek ve onu en güzel şekilde yansıtmak görevimiz var. Onun için bu güven bize duyulmuş, bunun gereğini de yapmak durumundayız" diye konuştu.

Bu arada, yeni vapurların sefere konulması hakkında yapılan eleştirileri haksız bulan Büyükşehir Belediye Başkanı, denizdeki yüzde 3'lük ulaşım payını yüzde 10'lara çıkarmayı hedeflerini vurguladı.

Mevcut vapurların seferlerine devam edeceğini açıklayan Topbaş, şöyle dedi: "Mevcut vapurlar devam edecek. Onların bakım, onarım ve süratlerini yaptırdık. Ama yeni vapurlar gerekli. Yeni vapurlarda yeni tasarımlar yaptık. Ve halkımız seçiyor. Maalesef birileri, kendilerine nerede yanlış bilgi intikal ettiyse onun etrafında dönüp dolaşıp duruyorlar. Geçmişte kaybolan, yok olan, hurdaya giden vapurlar niye sormadınız diye de sormak lazım. Bir tanesi kızağa çekildi onu tekrar faaliyete geçirdik."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious