Topbaş: 2040'a kadar su sorunu yok

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yaptıkları hesaplamalara göre İstanbul’un 2040 yılına kadar su sorunu yaşamayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kadir Topbaş, İSKİ’nin Tuzla’nın Orhanlı beldesinde gerçekleştirdiği yatırımlar ile ilgili düzenlenen törene katıldı. Topbaş burada yaptığı konuşmada dünyada hava şartları ve ekolojinin değiştiğine işaret etti. Topbaş, ’’Dolayısıyla her yerde sıkıntı ve problemin bulunduğunu hepimiz görüyoruz. Suyumuzu israf etmeden, iktisatlı kullanalım’’ şeklinde konuştu. İstanbul’da 2040 yılına kadar yetecek miktarda su bulunduğunu kaydeden Topbaş, sıkıntının yaşanmadığını dile getirdi.

İstanbul İSKİ’nin yatırımlarının süratle devam ettiğini belirten Topbaş, bugün hizmete alınan şebekenin 54 milyon YTL’ye mal olduğunu açıkladı. Topbaş, Tuzla ilçesine bağlı Orhanlı beldesine inşa edilen 85 kilometrelik boru hattı sayesinde yapılan yatırımla çok kısa sürede bol, sağlıklı ve içilebilir bir suya kavuştuğunu söyledi.

Topbaş, İstanbul’un tüm ilçelerinde ve beldelerinde, yılların ihmali olan sorunları bir bir çözdüklerini anlattı. Kentin en önemli sorununun ulaşım olduğunu ve bu sorunu da çözeceklerini dile getiren Topbaş, "Yeni planlamalarımızla tüm kenti gözden geçiriyoruz. Sosyal devlet anlayışı içerisinde sıkıntı ve problemleri çözeceğiz’’dedi.

Topbaş en çok eleştiri aldığı ulaşım sıkıntısı ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu. ’’İstanbul’un ulaşımını ancak gönlünü bu işe koyanlar çözer’’ diyen Topbaş, ulaşım sıkıntısı ile getirilen eleştirilere, ’’Yılların ihmalini bize soruyorlar. 1.5 yılda 103 tane kavşak ve yol düzenlemesi yaptık. Şu an devam eden 67 kavşak çalışması var. 2011 yılına kadar 26 buçuk katrilyon ulaşıma harcama yapmış olacağız’’ şeklinde konuştu.

İstanbul’un her tarafının şantiye olduğu gerekçesiyle eleştirildiğini söyleyen Kadir Topbaş, ’’Milletin önüne engel olmak isteyenler, İstanbul daki yatırımlarımızla ilgili konuşmalar yapanlara buradan sesleniyorum. ’Gölge etmeyin başka ihsan istemiyoruz’ Gelin elimizden tutun bu kenti biraz daha ileriye götürelim. Biz siyaseti iki şey için yapılır biliyoruz. Birisi ideal için diğeri ise faydalanmak için. Biz ideallerimiz için yapıyoruz ’’ şeklinde konuştu.

Başkan Topbaş şunları söyledi: "Napolyon’un dediği gibi, ’Dünya tek devlet olsaydı İstanbul başkent olurdu’. Üç büyük imparatorluğun yönettiği bir kentte yaşıyoruz. Geleceğimize bakma adına hepimiz bu kente geldik. Bu mega kentte işler, zamanında kendisine yakışır bir şekilde planlaması yapılarak yürütülmüş olsaydı şimdi daha farklı bir yaşam sürüyor olacaktık. Barınma alanlarından tutunda diğer tüm yaşam alanlarımıza kadar her şey gelişigüzel yapılmış. Ancak, dünya farklı bir noktada bugün. Medeniyetler kurmuş bir milletin evlatları olan bizler, her şeyin daha iyisine layıkız. Selçuklu ve Osmanlı bir şehir yaparken önce planını yapıyor sonra da barınma yerleri yaparak insanları buralara yerleştiriyordu. Dahası külliyeler, imaretler yapıyor, ihtiyaçları nisbetinde insanlar buralara gelerek yaşamını farklı alanlarda sürdürüyorlardı. Ama bu bir kader değil düzelecek her şey. Zira, medeniyetleri kuran ve yok eden insanoğlu. Artık farklı bir Türkiye ve İstanbul ’u birlikte başaracağız. Yeni planlamalarımızla tüm kenti gözden geçiriyoruz. Sosyal devlet anlayışı içerisinde sıkıntı ve problemleri çözeceğiz ’’

-"2 YIL İÇİNDE SUSUZ YER KALMAYACAK"-

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürü Dursun Ali Çodur da Büyükşehir Belediye Kanunuyla İSKİ hizmet alanına dahil olan Orhanlı Beldesi’nin Avrupa Birliği (AB) ve Dünya Sağlık Örgütü standartlarında kaliteli içme suyuna kavuşturulduğunu belirtti. Çodur, ’’Bugüne kadar artezyenlerden ve tankerlerden su ihtiyacını karşılayan Orhanlı Beldesi’ne kaliteli ve kesintisiz su ulaştırmak için, 20 bin metreküplük Su Haznesi, Orhanlı Terfi Merkezi, Orhanlı Trafo Merkezi, Orhanlı Röle Terfi Merkezi, 1400 mm ve 1200 mm Çelik Boru Terfi Hattı, 1000 mm çapında Terfi Hattı yaptık. Tepeören’de de 15 bin metreküplük Su Haznesi, 85 kilometre muhtelif çapta şebeke borusu inşa edildi. Toplam 54 milyon YTL’ye mal olan proje kapsamında Orhanlı Beldesi’nde ayrıca, 40 km’lik İçmesuyu Şebekesi, 5 kilometrelik isale Hattı ve Trafo Merkezi inşaatı da devam etmektedir’’ şeklinde konuştu. Tuzla’da atık suları 100 bin metreküplük ileri biyolojiye dönüştüren bir proje gerçekleştirdiklerini söyleyen Çodur, ’’Bu 250 milyon dolarlık bir yatırım demek. Bundan sonraki işler içinde 50 milyon dolarlık bir yatırım daha yapacağız. 2 yıl içinde köyler dahil hiçbir yer susuz kalmayacak’’ diye konuştu.

Orhanlı Belediye Başkanı Cemil Ekşi de temiz içilebilir suyun beldesine getirilmesinden dolayı kendisinin ve bölge halkının mutlu olduğunu belirterek, ’’Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum’’diye konuştu.

Tören, Tuzla belediye başkanı Mehmet Demirci ve AK Parti İlçe Başkanı Şadi Yazıcı’nın yaptığı konuşmalarından sonra Kadir Topbaş’ın, tören alanında bulunan halkın içerisinden bir ev hanımına, içme suyunun Orhanlı Beldesi’ne gelmesini simgeleyen vanayı açtırması ile sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious