Topbaş: Başarılı bir zirve oldu

Topbaş: Başarılı bir zirve oldu.8510
  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 4. Dünya Belediye Başkanları Zirvesi'nin başarılı geçtiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Topbaş, ''Güzel bir atmosfer vardı. Türk misafirperverliğini de gösterdik. Organizasyonda hiçbir aksama olmadı'' dedi.

4. Dünya Belediye Başkanları Zirvesi'nin kapanışının ardından, katılımcılar için İstanbul Boğazı'nda tekne turu ve veda yemeği düzenlendi.

Yemekte, gazetecilere zirve hakkında değerlendirme yapan Topbaş, zirveye öncekilerden daha fazla katılım olduğunu belirterek, bunun, zirvenin benimsendiğinin işareti olduğunu söyledi.

Topbaş, ''Başarılı bir zirve oldu. Güzel bir atmosfer vardı. Türk misafirperverliğini de gösterdik. Organizasyonda hiçbir aksama olmadı'' diye konuştu.

Zirveye 8 vali, 32 belediye başkanı ve 50 başkan vekilinin katıldığını kaydeden Topbaş, Paris ve Pekin gibi şehirlerde seçim olması nedeniyle bu şehirlerden katılım olmadığını söyledi.

Şehirler arası diplomasiyi önemsediklerini anlatan Topbaş, ''Yerel bazda ilişkiler kuruldu. Bu ilişkiler, hükümetlerin farklı kararlarına rağmen halkları ilgilendiren konularda, halkların birbirine yakınlaşmasını sağlayacaktır'' dedi.

-2016 OLİMPİYATLARI İÇİN DESTEK SÖZÜ-

Şehirler arası diplomasi adına her türlü fırsatı değerlendirmeye çalıştıklarını vurgulayan Topbaş, Yunanistan Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı Dimitris Avramopoulos, eski Katalanya Bölge Yönetimi Başkanı Pasqual Maragall ve olimpiyat kongresinden üst düzey yetkililerle toplantı yaptıklarını ve İstanbul'u 2016 Olimpiyatları için desteklemelerini istediklerini kaydetti.

Topbaş, ''Bu sözü aldık. Bu konuda beraber olacaklarını, beraber hareket edeceklerini ve destekleyeceklerini söylediler'' dedi.

Bugüne kadar olimpiyatların yapıldığı 28 kentin belediye başkanını İstanbul'a davet edeceklerini ifade eden Topbaş, onların bilgisinden istifade edeceklerini söyledi.

-HARBİYE KÜLTÜR VADİSİ PROJESİ-

Bir gazetecinin, Harbiye Kültür Vadisi projesi hakkında Anıtlar Kurulunun alacağı kararla ilgili sorusu üzerine de Topbaş, İstanbul'un kongre merkezine ihtiyacı olduğunu ve bunun da ulaşım ve konaklama sebebiyle kent dışında yapılamayacağını kaydetti.

Topbaş, ''Biz, burası SİT alanı ilan edilsin ya da edilmesin, projemizi kurula sunacaktık. Kendi nitelikleri, kendi kuralları doğrultusunda doğru kararı, konsensüsle alacaklardır'' diye konuştu.

Kongre merkezinin, Hilton Oteli'nden Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'na kadar olan yerin altında inşa edilmesinin planlandığını ifade eden Topbaş, projede sadece Muhsin Ertuğrul Sahnesinin yıkılıp, daha modern bir şekilde yeniden inşa edilmesinin öngörüldüğünü anlattı.

Yanlış anlamalardan dolayı üzgün olduğunu dile getiren Topbaş, tiyatro sanatçılarına anlattığında, projeyi onların da kabul ettiğini söyledi.

Zirve onuruna Boğaziçi Köprüsü'nde ışık gösterisi yapıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından düzenlenen 4. Dünya Belediye Başkanları Zirvesi'nin onuruna özel bir tekne gezisi gerçekleştirildi. Boğaz turu sırasında misafir belediye başkanları için Boğaziçi Köprüsü'nde özel bir ışık şovu düzenlendi.

Zirveye katılan konuk belediye başkanlarının katıldığı Boğaz turunda ev sahipliğini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yaptı. Çırağan Sarayı'nın önünden başlayan turda Boğaziçi Köprüsü'nde gerçekleştirilen özel ışık şovu dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious