Topbaş: Bu cezalar uyarı!

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kavşak ve yol çalışmaları sırasında trafik akışını engelleyen müteahhit firmalara kesilen cezaların bu firmalar için bir uyarı olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Topbaş, Büyükşehir Belediyesi'nde basın mensuplarının müteahhit firmalara kesilen cezalara ilişkin sorularını yanıtladı.

Bu cezaların, miktarının çokluğundan öte uyarı olarak önemli olduğunu ifade eden Topbaş, kendileri açısından ceza alan firmaların prestij kaybettiğini ifade etti. Topbaş, “Cezalar tekrar ettiği zaman, ileride girdiği ihaleleri kazansa dahi, bu cezaları öne sürerek ihaleyi onaylamama hakkımız var. Bu bir uyarı. Umarım, bundan sonra daha dikkatli ve hassas çalışırlar. Umarım, bundan sonra İstanbulluları üzmezler ki, biz de kendilerini üzmeyelim” diye konuştu.

“KONTROLÖRLERE DE UYARI CEZASI VERİLECEK”

Topbaş, her iş için çıkılan ihalede belli bir süre tanındığını, müteahhit firmanın da kendisine tanınan bu süreyi sonuna kadar kullanmak isteyebileceğini, ama bu sürenin aşılamayacağını kaydederek, “Herhalde süre fazla geliyor.

Bonkörce süre tanınıyor ki, rahat davranıyorlar. Sürenin dar tutulması ve 24 saat esasına göre çalışılması gerekiyor” dedi.

Dünyanın her yerinde bu tür çalışmaların yapıldığını, ancak mümkün mertebe bunu kısa sürede bitirerek vatandaşa rahatsızlığın az hissettirildiğini dile getiren Topbaş, “Takip ve denetim konusunda bizim de hatamız var. Kontrolörlere de uyarı cezaları verilecek” diye konuştu.

Topbaş, bugüne kadar 103 kavşağın bitirildiğini, bu sayının 300'ü bulacağını belirterek, yılların eksikliğini ve ihmalini tamamlamaya çalıştıklarını söyledi.

Firmaların, şantiyelerin bir kısmına kamera koyduğunu, ancak tümünde bunun olmadığını anlatan Topbaş, “Şu anda şantiyelerin yüzde 1-2'sinde kamera var. Adam çalışmayacaksa, iş yanlış gidecekse koymaz ki. İhale şartnamesine bunun konulmasını istedik” dedi.

İSTİKLAL CADDESİ

Kadir Topbaş, geçen yıldan beri kent şantiyeciliğiyle ilgili sürekli uyarılarda bulunduğunu hatırlatarak, “Bizim adamlarımızla daha oraya kadar gelemedik. İstiklal Caddesi'nde bir yıldan beri böyle bir facia, böyle bir sıkıntı olmaz. Tek tek taşı ben kendim koysaydım bir mimar olarak, bugüne kadar iki kere bitirirdim ve kitap gibi yapardım. Yok. Adamda ruh olacak, bakış olacak, anlayış olacak, yapacak” diye konuştu.

Topbaş, dünyanın her yerinde pik saatlerde trafiğin yoğun olduğunu dile getirerek, “Artık ben gaza basacağım, 60-80 kilometreyle gideceğim dönemleri çok zor. Biz onun karşılığında alternatif toplu taşıma araçlarını, metroyu koyduğumuz zaman, trafikten rahatsız olanlar 'lütfen buyursun' deme fırsatımız olacak. Şimdi bunu söyleyemiyoruz. Biz bu kavşakları yapmak mecburiyetindeyiz” dedi.

Yol ve kavşaklarda artık gece çalışmalarının da görüleceğini belirten Topbaş, bunun yapım süresini biraz daha kısaltacağını kaydetti.

PAPA'NIN ZİYARETİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Papa'nın İstanbul ziyareti sırasında çalışma yapılan şantiyelerde düzenleme yapılacağını da kaydederek, “Papa'nın kullanacağı güzergahtaki çalışmalara ara verilecek, diğer çalışmalar devam edecek. Okullar açılırken vatandaşlara 'aracınızla çıkmayın' çağrısı yapmıştık. Şimdi de aynı çağrıyı tekrar ediyorum. O zaman İstanbul'da trafik kaosu yaşanmaz” diye konuştu.

Topbaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile trafik sorununu her zaman görüştüklerini ve son görüşmelerinde de trafik denetimini istediğini bildirdi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious