"Topbaş daha ne kadar makamında kalacak?"

  • Giriş : 01.02.2008 / 18:42:00

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, ''Maytap, havai fişek gibi maddelerin kullanıldığı kaçak ve ruhsatsız iş yerlerine ilişkin dosyayı rafa kaldıran Kadir Topbaş, daha ne kadar makamında oturacaktır?'' diye sordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sevigen, Başbakan Erdoğan'ın cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, 21 kişinin ölümüne neden olan İstanbul'daki patlamayı "toplu cinayet" olarak nitelendirdi.

Çevredeki esnafın, kaçak çalıştırılan atölyeler bulunduğuna ilişkin defalarca belediyeye şikayet etmelerine rağmen, belediyelerin neden denetimlerini sürdürmediklerini öğrenmek isteyen Sevigen, "Zeytinburnu Belediye Başkanı'nın 'Mühürledik, savcılığa şikayet ettik' demiş olması görevini yapmış olması anlamına mı geliyor? Oysaki belediyenin görevi, böyle tehlikeli işyerleri varsa denetleyip, mühürleyip, tahliye etmek değil midir?" sorusunu yöneltti.

"...Daha kaç tane böyle bomba var"

"İstanbul'un altında daha kaç tane böyle bomba var?" diye soran Mehmet Sevigen, bundan sonraki denetimlerin sıklaştırılması ve insanların canını almaması için önlem alınıp alınmayacağını sordu.

CHP'li Sevigen, "Patlayıcı maddelerin bir yerden, bir yere götürülmesi emniyetin iznine tabi olduğundan bu maddelerin buraya nakli nasıl sağlandı? Daha önce Büyükşehir Belediye Meclisi'ne sunulan önerge ile kaçak, ruhsatsız maytap, havai fişek gibi yanıcı, patlayıcı maddelerin kullanıldığı işyerlerinin araştırılıp, kapatılmasını içeren dosyayı rafa kaldıran Kadir Topbaş daha ne kadar makamında oturacak?" dedi.

Sevigen, "Patlamanın meydana geldiği bölgede gerek iş yeri ve gerekse park halindeki araçların zarar ve ziyanlarını ne zaman tespit ettirip, bunları karşılayacaksınız? İhmal yüzünden yaşanan bu olay nedeniyle yaşamını yitirenlerin ailelerine ölüm tazminatı ödemeyi düşünüyor musunuz? Sayın Başbakan, 'Sorun yok' diyorsunuz, ihmal kaç vatandaşımızın canına mal olunca sizin için sorun olacaktır?" ifadesini kullandı.

Patlama 21 can aldı

İstanbul Zeytinburnu'ndaki bir iş merkezinde 31 Ocak sabahı meydana gelen patlamada 21 kişi hayatını kaybetti, 120 kişi yaralandı. Bölgede maytap kalıntılarına rastlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious