Topbaş göçten şikayetçi!

  • Giriş : 17.07.2006 / 00:00:00

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, vatandaşların İstanbul'a göç etmesine karşı olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Halk Ekmek (İHE) için organik tarım ve buğday üreticilerine merkeze bağlı Tınazlı köyünde düzenlenen sertifika törenine katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Anadolu insanın alnının teri ile kazanıp zenginleşmesini istediklerini söyledi.

İstanbul'un ciddi bir tüketim gücünün bulunduğunu ifade eden Topbaş, ihtiyaç duyulan herşeyi yabancı ülkelerden ithal etmek yerine Anadolu'dan satın alma yoluna gittiklerini belirtti. Organik tarıma büyük önem verdiklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Anadolu köylüsünün, çiftçisinin organik üretime geçmesini ve büyük kentlere göç etmemesini istedi. Büyükkentlere yapılan göçlerden dolayı sıkıntıların had safhada olduğuna dikkat çeken Topbaş, "İstanbul insanının sağlıklı gıdaya ulaşması lazımdı, bunu da organik buğday ve sütle sağlamış oluyoruz. Artık bu ülkede alın teri para edecek. Hak etmeden hiç kimse bir şeye ulaşmamalı, eli uzanmamalı. İşte bugün burada bizim bölgemizde 11 ili kapsayan projenin bir adımı Erzurum'da gerçekleşti. Arzu ettiğimiz şu; Anadolu insana İstanbul'a göç etmek yerine parasını cebine koysun tatile gezmeye gelsin." dedi.

Organik tarım projesiyle köylünün, Anadolu insanınn yeniden toprakla buluşmasının sağlanacağına da değinen Kadir Topbaş, "Yıllarca Anadolu ihmal edilmiş. Bu proje ile hükümet organik tarım projesini destekledi. Organik tarım projesiyle insanımızı toprakla barıştırdık." diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş'ın konuşması esnasında, Gelincik köyü eski muhtarlarından Kenan Şeker dinleyici olarak bulunduğu yerden yerden, "Sayın başkanım varol. Ayaklarına kurban olayım. Doğu Anadolu'yu güldürdün. Çoluk, çocuğun hakkını verdin." diye tezahüratta bulunması dikkat çekti.

Erzurum Valisi Celalettin Güvenç ise halkın herşeyi Ankara'dan beklememesi gerektiğini ifade etti. Anadolunun yeniden keşfedilmesi lazım geldiğini de vurgulayan Vali Güvenç, şikayet etmek, ağlamak yerine çalışıp üretmenin faydasına vurgu yaptı. Vali Güvenç, "Ağlamayı bırakmamız lazım. İmkanlarımızı, kaabiliyetlerimizi görmemiz lazım. Herşeyi Ankara'dan beklememek lazım. Biz gücümüzü bir araya getirirsek İstanbul'un koca belediye başkanı bize el uzatır, el ele, gönül gönüle emeğimizi alın terimizi değerlendirir." dedi.

Doğu Anadolu Üreticiler ve Besiciler Birliği Başkanı Nazmi Ilıcalı da, İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın, "İstanbul'a göçü önleme ve köye dönüş projesi'nin, Erzurum'da uygulamaya soktukları organik tarım projesiyle örtüştüğünü söyledi. Ilıcalı, Erzurum'un tarımsal potansiyelinin zengin olmasına rağmen, geçen yıla kadar, tahıl ürünlerini ulusal pazara çıkartamadığı gibi başta un ve buğday olmak üzere birçok tahılı satın aldığını kaydetti. Bölgenin karasal iklime sahip olmasının çiftçi için büyük bir şans olduğuna da dikkat çeken Ilıcalı, "Gelişmiş bölgelerin ürünleri ile rekabek şansımız yoktu. Karasal iklimden dolayı bölgemizde çiftçi kimyasal ilaç kullanmamış, topraktaki böcekleri larva döneminde ayaz bastırmıştır. Bunun sonucunda da çiftçi tarımsal ilaç kullanmayarak organik tarıma büyük bir potansiyel oluşturmuştur. İşte bu potansiyelin değerlendirelmesiyle geçen yıl 3 bin ton organik buğdayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi satın aldı. Nakliyesi, işlenmesi, hasadı ile organik buğday üretimi bölgemizde büyük bir ekonomik canlılığa vesile olmuştur." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious